Haku
Valitut suodattimet:
Tapahtumatyyppi
Avoimet harjoitukset
Design & arkkitehtuuri
Elokuva
Installaatio
K-18
Kirjallisuus
Kuvataide
Lapsille
Multiculti
Musiikki
Muu ohjelma
Osallistu
Performanssi
Puheohjelma
Ruoka & juoma
Sirkus
Sisällä
Tanssi
Teatteri
Ulkona
Sijainti
Eteläinen kantakaupunki
Itä-Helsinki
Itäinen kantakaupunki
Keskusta
Koillis-Helsinki
Länsi-Helsinki
Läntinen kantakaupunki
Muu pääkaupunkiseutu
Pohjoinen kantakaupunki
Pohjois-Helsinki
Aika

Alkaa
Päättyy
A–Z
Koko ohjelma aakkosjärjestyksessä
Katso kartalla

Tapahtumajärjestäjät vastaavat tapahtumiensa kuvauksista ja sisällöistä.

Hakuehdoilla ei löytynyt yhtään osumaa.

Working up an appetite, 1st exhibition by Andrew Taylor

klo 17:00–23:00
Chapter Restaurant, Aleksanterinkatu 22
kirjallisuuskuvataideruoka & juomasisällä

Working up an appetite, 1st exhibition by Andrew Taylor

klo 17:00–23:00
Chapter Restaurant, Aleksanterinkatu 22

Lue lisää

Musiikkia ja kakkua

klo 18:00–20:00
Bergga, Viides linja 14 a 1
musiikkimuu ohjelma

Musiikkia ja kakkua

klo 18:00–20:00
Bergga, Viides linja 14 a 1

Lue lisää

Urban Hitchhiking – liftaten taiteen luo

klo 17:00–21:00
HAM-kulma, Eteläinen Rautatiekatu 8, 00100 Helsinki
installaatiokuvataidemulticultiosallistuperformanssi

Urban Hitchhiking – liftaten taiteen luo

klo 17:00–21:00
HAM-kulma, Eteläinen Rautatiekatu 8, 00100 Helsinki

Lue lisää

ZEIT_RAUM

klo 18:00–20:30
Third Space, Tarkk'ampujankatu 18
kuvataidemusiikki

ZEIT_RAUM

klo 18:00–20:30
Third Space, Tarkk'ampujankatu 18

Lue lisää

Mine Güngör syksyn malliston esittelytilaisuus @fine&dandy

klo 15:00–20:00
Fine & Dandy, vaasankatu 11 00500 helsinki
design & arkkitehtuurisisällä

Mine Güngör syksyn malliston esittelytilaisuus @fine&dandy

klo 15:00–20:00
Fine & Dandy, vaasankatu 11 00500 helsinki

Lue lisää

Slush Music & Rony Rex: Piano 2.0

klo 20:00–21:00
Kaapelitehdas, Hima & Sali, Tallberginkatu 1
installaatiomusiikkiruoka & juomasisällä

Slush Music & Rony Rex: Piano 2.0

klo 20:00–21:00
Kaapelitehdas, Hima & Sali, Tallberginkatu 1

Lue lisää

Taiteden trialogi – tanssia, sirkusta ja tulitaidetta!

klo 18:30–19:00
klo 19:30–20:00
Teatteri Tuike, Viertolantie 2 b
performanssisirkussisällätanssiteatteri

Taiteden trialogi – tanssia, sirkusta ja tulitaidetta!

klo 18:30–19:00
klo 19:30–20:00
Teatteri Tuike, Viertolantie 2 b

Lue lisää

WATER – Chrisse Candolinin teoksia ja Birgit Asshoffin performanssi klo 18

klo 11:00–21:00
Laterna Magica, Rauhankatu 7

Opera BOX, Sevillan parturi ensi-ilta

klo 19:00–22:00
Aleksanterin teatteri, Albertinkatu 32
lapsillemusiikkitanssiteatteri

Opera BOX, Sevillan parturi ensi-ilta

klo 19:00–22:00
Aleksanterin teatteri, Albertinkatu 32

Lue lisää

Merihevonen

klo 16:00–22:00
Töölönlahden puisto, Töölönlahden puisto
kuvataideulkona

Merihevonen

klo 16:00–22:00
Töölönlahden puisto, Töölönlahden puisto

Lue lisää

Ruokakassitaidetta Herkkutalossa

klo 15:00–21:00
Herkkutalo, Mariankatu 15, 00170

Ruokakassitaidetta Herkkutalossa

klo 15:00–21:00
Herkkutalo, Mariankatu 15, 00170

Lue lisää

Tero Annanolli – Ranskalainen viiva – hetken vaikutelmia ja tussiviivoja kankaalla

klo 18:00–21:00
G12 Helsinki, Annankatu 16
kuvataide

Taiteita Kampissa

klo 16:00–21:00
Kauppakeskus Kamppi, Urho Kekkosen katu 1
muu ohjelma

Taiteita Kampissa

klo 16:00–21:00
Kauppakeskus Kamppi, Urho Kekkosen katu 1

Lue lisää

Radio Helsingin Leffailta x Taiteiden yö

klo 17:00–02:00
G Livelab, Yrjönkatu 3
elokuvamusiikkiruoka & juomasisällä

Radio Helsingin Leffailta x Taiteiden yö

klo 17:00–02:00
G Livelab, Yrjönkatu 3

Lue lisää

Bokvillanin Taiteiden Yö

klo 18:00–21:00
Galleria Bokvillan, Hämeentie 125
kuvataidemusiikki

Bokvillanin Taiteiden Yö

klo 18:00–21:00
Galleria Bokvillan, Hämeentie 125

Lue lisää

Taiteiden yö Käpylässä

klo 17:00–22:00
Park Hotel Käpylä, Pohjolankatu 38

Taiteiden yö Käpylässä

klo 17:00–22:00
Park Hotel Käpylä, Pohjolankatu 38

Lue lisää

Systeemit IV

klo 13:00–21:00
Vapaan taiteen tila, Vilhovuorenkuja 15
installaatiokuvataide

Systeemit IV

klo 13:00–21:00
Vapaan taiteen tila, Vilhovuorenkuja 15

Lue lisää

Graffityöpaja Henden kanssa

klo 18:00–21:00
Waste, Kyläsaarenkatu 5D

Graffityöpaja Henden kanssa

klo 18:00–21:00
Waste, Kyläsaarenkatu 5D

Lue lisää

“Maa ja sen asukkaat” -dokumettivalokuva-installaatio

klo 18:00–00:00
Lapinlahden Puisto, Lapinlahden Puistotie 1
installaatiokuvataideulkona

“Maa ja sen asukkaat” -dokumettivalokuva-installaatio

klo 18:00–00:00
Lapinlahden Puisto, Lapinlahden Puistotie 1

Lue lisää

Hetken poseeraus näyteikkunassa

klo 17:00–19:00
Fantastico, Museokatu 7
avoimet harjoituksetinstallaatiokuvataideosallistuperformanssi

Hetken poseeraus näyteikkunassa

klo 17:00–19:00
Fantastico, Museokatu 7

Lue lisää

Taiteilija Pirjo Sieväsen STREET LIFE “Pop up” -taidenäyttely

klo 18:00–21:00
Telakkabar, Telakkakatu 6 R 24
design & arkkitehtuurikuvataidesisälläulkona

Annikki Anttilan näyttely “Pitsiä ja Pisteitä”

klo 18:00–22:00
Artisaani, Unioninkatu 28

Annikki Anttilan näyttely “Pitsiä ja Pisteitä”

klo 18:00–22:00
Artisaani, Unioninkatu 28

Lue lisää

Elokuvia Helsingin kesästä ja sen yöstä

klo 16:00–21:00
Kampin kauppakeskus, 4krs., Urho Kekkosen katu 1
elokuvasisällä

Elokuvia Helsingin kesästä ja sen yöstä

klo 16:00–21:00
Kampin kauppakeskus, 4krs., Urho Kekkosen katu 1

Lue lisää

Löyly x Roope Salminen & Koirat

klo 20:00–02:00
Löyly, Hernesaarenranta 4
K-18musiikkiruoka & juoma

Löyly x Roope Salminen & Koirat

klo 20:00–02:00
Löyly, Hernesaarenranta 4

Lue lisää

Mainioita harharetkiä

klo 17:30–19:30
Kirjaverstas, 2 Työpajankatu
kirjallisuuslapsilleosallistu

Mainioita harharetkiä

klo 17:30–19:30
Kirjaverstas, 2 Työpajankatu

Lue lisää

Pop Up Souk – kahvila, design-tuotteita ja kirppis

klo 15:00–21:00
Telakkaranta, Telakkakatu 8
design & arkkitehtuurimulticultiruoka & juomaulkona

Pop Up Souk – kahvila, design-tuotteita ja kirppis

klo 15:00–21:00
Telakkaranta, Telakkakatu 8

Lue lisää

Koko Suomen Humppa ja pihatanssit Kaapelin Taiteiden yössä

klo 19:30–20:30
Kaapelitehdas, Tallberginkatu 1 00180 Helsinki
avoimet harjoituksetmusiikkiosallistutanssiulkona

Koko Suomen Humppa ja pihatanssit Kaapelin Taiteiden yössä

klo 19:30–20:30
Kaapelitehdas, Tallberginkatu 1 00180 Helsinki

Lue lisää

Red Shoe goes Edith Piaf

klo 19:00–21:00
Red Shoe, Fredrikinkatu 39
musiikkiperformanssisisällätanssiteatteri

Red Shoe goes Edith Piaf

klo 19:00–21:00
Red Shoe, Fredrikinkatu 39

Lue lisää

Temppeliaukion Taiteiden yö

klo 19:00–22:00
Temppeliaukion kirkko, Lutherinkatu 3
design & arkkitehtuurimusiikkisisällä

Temppeliaukion Taiteiden yö

klo 19:00–22:00
Temppeliaukion kirkko, Lutherinkatu 3

Lue lisää

Sulautuminen osa 6. Näyttely

klo 17:00–19:00
Kanneltalon galleria, Klaneettitie 5
kuvataidelapsillemuu ohjelmasisällä

Sulautuminen osa 6. Näyttely

klo 17:00–19:00
Kanneltalon galleria, Klaneettitie 5

Lue lisää

Taidehistorialliset kävelykierrokset: Observatorio ja Tähtitorninmäki

klo 17:00–18:00
klo 19:00–20:00
Helsingin observatorio, Kopernikuksentie 1
design & arkkitehtuurikuvataidepuheohjelmasisälläulkona

Taidehistorialliset kävelykierrokset: Observatorio ja Tähtitorninmäki

klo 17:00–18:00
klo 19:00–20:00
Helsingin observatorio, Kopernikuksentie 1

Lue lisää

Major Big Band & Apa ja Erika, Tarinoita laulujen takaa

klo 18:30–21:00
Helsingin vapaakirkko, Annankatu 1
musiikki

Major Big Band & Apa ja Erika, Tarinoita laulujen takaa

klo 18:30–21:00
Helsingin vapaakirkko, Annankatu 1

Lue lisää

Juno – Helsingin kaupunginosakiertue

klo 10:00–00:00
musiikki

Kampin kappeli, Anthoni Haetta, piano

klo 19:00–19:30
klo 20:00–20:30
klo 21:00–21:30
Kampin kappeli, Simonkatu 7

Kampin kappeli, Anthoni Haetta, piano

klo 19:00–19:30
klo 20:00–20:30
klo 21:00–21:30
Kampin kappeli, Simonkatu 7

Lue lisää

“Semifinalin Taiteiden yö”: Silmä, Leivo, Nuria

klo 20:00–01:00
Semifinal, Urho Kekkosen katu 6

“Semifinalin Taiteiden yö”: Silmä, Leivo, Nuria

klo 20:00–01:00
Semifinal, Urho Kekkosen katu 6

Lue lisää

Rakastettu Tulevaisuus

klo 18:00–22:00
Kolmen Sepän aukio, Aleksanterinkatu 23
lapsillemulticultimusiikkiperformanssiulkona

Rakastettu Tulevaisuus

klo 18:00–22:00
Kolmen Sepän aukio, Aleksanterinkatu 23

Lue lisää

Eiran musiikkikoulu esittäytyy

klo 17:00–18:30
Rikhardinkadun kirjasto, Rikhardinkatu 3
musiikki

Eiran musiikkikoulu esittäytyy

klo 17:00–18:30
Rikhardinkadun kirjasto, Rikhardinkatu 3

Lue lisää

Ilona Valkosen taiteilijakirjan julkkarit

klo 18:00–21:00
ARTag Gallery, Hietalahdenkatu 10
kirjallisuuskuvataide

Ilona Valkosen taiteilijakirjan julkkarit

klo 18:00–21:00
ARTag Gallery, Hietalahdenkatu 10

Lue lisää

Metsä! Taiteiden yö

klo 17:30–18:00
Metsätalo, Unioninkatu 40
musiikkisisälläteatteri

Metsä! Taiteiden yö

klo 17:30–18:00
Metsätalo, Unioninkatu 40

Lue lisää

Taiteiden yö Forum Boxissa!

klo 17:00–20:00
Galleria Forum Box, Ruoholahdenranta 3 A, 00180 Helsinki
kuvataidesisällä

Taiteiden yö Forum Boxissa!

klo 17:00–20:00
Galleria Forum Box, Ruoholahdenranta 3 A, 00180 Helsinki

Lue lisää

Taiteiden yö Kartanopuistossa

klo 18:00–22:00
YLISTALO - UPPBYHUS, MUURAHAISENPOLKU 4, 00840 HELSINKI
kuvataidelapsillemusiikkiperformanssiruoka & juoma

Taiteiden yö Kartanopuistossa

klo 18:00–22:00
YLISTALO - UPPBYHUS, MUURAHAISENPOLKU 4, 00840 HELSINKI

Lue lisää

Taiteiden yö Helsingin kaupunginmuseossa

klo 19:00–23:00
Helsingin kaupunginmuseo, Aleksanterinkatu 16
musiikkimuu ohjelmaperformanssisisällä

Taiteiden yö Helsingin kaupunginmuseossa

klo 19:00–23:00
Helsingin kaupunginmuseo, Aleksanterinkatu 16

Lue lisää

Game Amos

klo 18:00–22:00
Amos Andersonin taidemuseo, Yrjönkatu 27 / Georgsgatan 27
avoimet harjoituksetosallistusisällä

Game Amos

klo 18:00–22:00
Amos Andersonin taidemuseo, Yrjönkatu 27 / Georgsgatan 27

Lue lisää

Mitä Suomi pelkää

klo 19:00–21:00
klo 00:00–00:00
Kumppanuustalo Hanna, Sturenkatu 12

Mitä Suomi pelkää

klo 19:00–21:00
klo 00:00–00:00
Kumppanuustalo Hanna, Sturenkatu 12

Lue lisää

Tulta, tanssia & sirkusta

klo 20:00–21:00
Hesperian puiston shakkilaudat, Hesperian puisto
musiikkisirkustanssiulkona

Tulta, tanssia & sirkusta

klo 20:00–21:00
Hesperian puiston shakkilaudat, Hesperian puisto

Lue lisää

Lasillinen kritiikkiä

klo 17:00–21:00
Galleria Mafka&Alakoski, Iso Roobertinkatu 19, 00120 Helsinki
design & arkkitehtuurimuu ohjelmaosallistusisällä

Lasillinen kritiikkiä

klo 17:00–21:00
Galleria Mafka&Alakoski, Iso Roobertinkatu 19, 00120 Helsinki

Lue lisää

Ilmainen galleriakierros Hietalahden gallerioissa!

klo 17:00–19:00
Forum Box - Pirkko-Liisa Topelius - ARTag Gallery, Ruoholahdenranta 3 A, 00180 Helsinki

Ilmainen galleriakierros Hietalahden gallerioissa!

klo 17:00–19:00
Forum Box - Pirkko-Liisa Topelius - ARTag Gallery, Ruoholahdenranta 3 A, 00180 Helsinki

Lue lisää

Suomalaisen Kirjakaupan Taiteiden yö

klo 16:00–23:00
Suomalainen Kirjakauppa Aleksi, Aleksanterinkatu 23, Helsinki
kirjallisuusmusiikkipuheohjelmasisällä

Suomalaisen Kirjakaupan Taiteiden yö

klo 16:00–23:00
Suomalainen Kirjakauppa Aleksi, Aleksanterinkatu 23, Helsinki

Lue lisää

Itä-Pasila goes Taiteiden yö

klo 13:00–16:00
Itä-Pasila, Leikkipuisto Lehdokki, Pakkamestarinkatu 4
musiikkimuu ohjelmaosallisturuoka & juomaulkona

Itä-Pasila goes Taiteiden yö

klo 13:00–16:00
Itä-Pasila, Leikkipuisto Lehdokki, Pakkamestarinkatu 4

Lue lisää

Taiteilijatapaaminen, taiteilija Jenny Renlund tavattavissa näyttelyssään Lähtö

klo 17:00–20:00
Galleria Huuto Uudenmaankatu, Uudenmaankatu 35
kuvataide

Taiteilijatapaaminen, taiteilija Jenny Renlund tavattavissa näyttelyssään Lähtö

klo 17:00–20:00
Galleria Huuto Uudenmaankatu, Uudenmaankatu 35

Lue lisää

Taiteiden yö Arkkitehtuurimuseossa

klo 17:00–22:00
Arkkitehtuurimuseo, Kasarmikatu 24
design & arkkitehtuurilapsilleosallistusisälläulkona

Taiteiden yö Arkkitehtuurimuseossa

klo 17:00–22:00
Arkkitehtuurimuseo, Kasarmikatu 24

Lue lisää

MysticALArt Taiteiden yössä ja Carina Nyman Yhteys

klo 12:00–21:00
MysticALArt Galleria, Mäkelänkatu 16
installaatiokuvataidemusiikkisisällä

MysticALArt Taiteiden yössä ja Carina Nyman Yhteys

klo 12:00–21:00
MysticALArt Galleria, Mäkelänkatu 16

Lue lisää

Ihan naurettavaa! MOST RIDICULOUS!

klo 16:00–19:30
Kiasman pääsisäänkäynnin edusta By the main entrance of Museum of Contemporary Art Kiasma, Mannerheiminaukio 2, 00100 Helsinki
kuvataideulkona

Ihan naurettavaa! MOST RIDICULOUS!

klo 16:00–19:30
Kiasman pääsisäänkäynnin edusta By the main entrance of Museum of Contemporary Art Kiasma, Mannerheiminaukio 2, 00100 Helsinki

Lue lisää

Terveysvesiä ja lemmenkyyneleitä Kaivopuistossa – Näytelmäseurue Palkolliset

klo 18:00–18:30
klo 19:30–20:00
Pikku-Helsinki, Seurasaaren Ulkomuseo, Seurasaari, 00250 Helsinki

Terveysvesiä ja lemmenkyyneleitä Kaivopuistossa – Näytelmäseurue Palkolliset

klo 18:00–18:30
klo 19:30–20:00
Pikku-Helsinki, Seurasaaren Ulkomuseo, Seurasaari, 00250 Helsinki

Lue lisää

Suunnittelijatapaaminen

klo 15:00–19:00
Suunnittelijatapaaminen, Pohjoinen Hesperiankatu 11
design & arkkitehtuurimuu ohjelmasisällä

Suunnittelijatapaaminen

klo 15:00–19:00
Suunnittelijatapaaminen, Pohjoinen Hesperiankatu 11

Lue lisää

Kuiskaa aikamme kuulen Suomi 100 tanssiesitys

klo 21:00–21:30
Töölönlahden puisto

Kuiskaa aikamme kuulen Suomi 100 tanssiesitys

klo 21:00–21:30
Töölönlahden puisto

Lue lisää

Stupidon Taiteiden yö

klo 18:00–23:00
Stupido Records, Meritullinkatu 33 I (sisäpiha)

Teurastamon yöt 24.–26.8.

klo 17:00–02:00
Teurastamo, Työpajankatu 2
installaatiomusiikkimuu ohjelmaperformanssiruoka & juoma

Teurastamon yöt 24.–26.8.

klo 17:00–02:00
Teurastamo, Työpajankatu 2

Lue lisää

Taiteiden yön päivätanssit

klo 13:00–15:00
klo 17:00–19:00
Kulttuurikeskus Caisa & Kinaporin palvelukeskus, Mikonkatu 17 C & Kinaporinkatu 7-9
multicultimusiikkiosallistutanssi

Taiteiden yön päivätanssit

klo 13:00–15:00
klo 17:00–19:00
Kulttuurikeskus Caisa & Kinaporin palvelukeskus, Mikonkatu 17 C & Kinaporinkatu 7-9

Lue lisää

DJ Pallosalama

klo 19:00–20:00
Töölönlahti beach park, Töölönlahden eteläpääty
musiikkiperformanssiulkona

Nadja Sarell: #100daysofminiportraitswithcups

klo 18:00–20:00
Näkyvyysgalleria, Porthaninkatu 9
kuvataideosallistusisällä

Nadja Sarell: #100daysofminiportraitswithcups

klo 18:00–20:00
Näkyvyysgalleria, Porthaninkatu 9

Lue lisää

Swingsons Café Esplanadilla

klo 20:00–23:00
Café Esplanad, Poh. Esplanadi 37
musiikki

Kestikartano pop up -kahvila

klo 17:00–19:00
Kalevalan Korun myymälän edessä, Pohjoisesplanadi 25-27
ruoka & juoma

Kestikartano pop up -kahvila

klo 17:00–19:00
Kalevalan Korun myymälän edessä, Pohjoisesplanadi 25-27

Lue lisää

Cinemaissí & Bar Favela esittävät: Noche de cortos – Meksikolainen lyhäri-ilta

klo 18:00–20:30
Bar Favela, Mechelininkatu 13

Taiteiden yön pyöräretki

klo 16:30–19:30
Pukinmäen kirjasto, Kenttäkuja 12
musiikkimuu ohjelmasirkusulkona

Taiteiden yön pyöräretki

klo 16:30–19:30
Pukinmäen kirjasto, Kenttäkuja 12

Lue lisää

Suokukon paluu -maalauksia Tuula Ahvenvaara, äänimaisema Max Savikangas

klo 11:00–20:00
AVA Galleria, Pohjoinen Rautatiekatu 17 B 8
kuvataidemusiikki

Suokukon paluu -maalauksia Tuula Ahvenvaara, äänimaisema Max Savikangas

klo 11:00–20:00
AVA Galleria, Pohjoinen Rautatiekatu 17 B 8

Lue lisää

Tohinaa Tiukulassa!

klo 17:00–19:30
Pelastakaa Lapset, Koskelantie 38
lapsillemuu ohjelmasisällä

Tohinaa Tiukulassa!

klo 17:00–19:30
Pelastakaa Lapset, Koskelantie 38

Lue lisää

Taiteiden yö Svenska Teaternissa

klo 16:00–22:00
Svenska Teatern, Norra Esplanaden 2, 01300 helsingfors

Taiteiden yö Svenska Teaternissa

klo 16:00–22:00
Svenska Teatern, Norra Esplanaden 2, 01300 helsingfors

Lue lisää

Puukoulun Taiteiden yö

klo 17:00–20:00
Oulunkylän vanha Puukoulu, Teinintie 8

Puukoulun Taiteiden yö

klo 17:00–20:00
Oulunkylän vanha Puukoulu, Teinintie 8

Lue lisää

Vuotalon Taiteiden yö

klo 17:00–19:00
Vuotalo, Mosaiikkitori 2
lapsillemusiikkiosallistusisällä

Vuotalon Taiteiden yö

klo 17:00–19:00
Vuotalo, Mosaiikkitori 2

Lue lisää

Improvisaatiota ja hittimusiikkia eri vuosikymmeniltä

klo 14:00–16:30
Asukastalo Mylläri Myllypuro, Kiviparintie 2 J

Improvisaatiota ja hittimusiikkia eri vuosikymmeniltä

klo 14:00–16:30
Asukastalo Mylläri Myllypuro, Kiviparintie 2 J

Lue lisää

Kultainen vasikka -teoksen pukusuunnittelija kertoo työstään!

klo 17:00–18:00
Helsingin Kaupunginteatteri, Eläintarhantie 5

Kultainen vasikka -teoksen pukusuunnittelija kertoo työstään!

klo 17:00–18:00
Helsingin Kaupunginteatteri, Eläintarhantie 5

Lue lisää

Taiteiden yö Maunula-talossa

klo 17:00–00:30
Maunula-talo, Metsäpurontie 4, 00630 Helsinki
elokuvamusiikkiperformanssisisälläulkona

Taiteiden yö Maunula-talossa

klo 17:00–00:30
Maunula-talo, Metsäpurontie 4, 00630 Helsinki

Lue lisää

Avoimet ovet ja ohjelmaa lapsille Eläintarhan huvilalla

klo 12:00–18:00
Eläintarhan huvila, Eläintarhantie 14
lapsilleosallistusirkusteatteri

Avoimet ovet ja ohjelmaa lapsille Eläintarhan huvilalla

klo 12:00–18:00
Eläintarhan huvila, Eläintarhantie 14

Lue lisää

Tomi Salesvuo Jazztrio

klo 19:30–21:30
Puotilan Kartano & Svenkka, Puotilantie 7
musiikkiruoka & juomaulkona

Tomi Salesvuo Jazztrio

klo 19:30–21:30
Puotilan Kartano & Svenkka, Puotilantie 7

Lue lisää

Koiratanssia ja croquis-piirtämistä Jakomäen kirjastossa

klo 17:00–19:00
Jakomäen kirjasto, Jakomäenpolku 3, 00770 Helsinki
avoimet harjoituksetkuvataidelapsilleosallistuperformanssi

Koiratanssia ja croquis-piirtämistä Jakomäen kirjastossa

klo 17:00–19:00
Jakomäen kirjasto, Jakomäenpolku 3, 00770 Helsinki

Lue lisää

Sata rintaa

klo 15:00–00:00
Ruttopuisto, Vanha Kirkkopuisto
installaatiokuvataideulkona

Sata rintaa

klo 15:00–00:00
Ruttopuisto, Vanha Kirkkopuisto

Lue lisää

Color blind -näyttely

klo 11:00–18:00
Galleria Kalleria, Kaarlenkatu 10
kuvataideosallistusisällä

Color blind -näyttely

klo 11:00–18:00
Galleria Kalleria, Kaarlenkatu 10

Lue lisää

Kerrottu rakkaus

klo 16:00–17:30
Kansallisteatterin Lavaklubi, Läntinen Teatterikuja 1
kirjallisuuspuheohjelmasisällä

Kerrottu rakkaus

klo 16:00–17:30
Kansallisteatterin Lavaklubi, Läntinen Teatterikuja 1

Lue lisää

Toinen Maailma

klo 16:00–21:00
Lyht Ry:n Mediatyöpaja KiviMedia & Käsityöpaja Luovilla, Aleksis Kiven Katu 48

Toinen Maailma

klo 16:00–21:00
Lyht Ry:n Mediatyöpaja KiviMedia & Käsityöpaja Luovilla, Aleksis Kiven Katu 48

Lue lisää

Taiteiden yö Tiedekirjassa

klo 17:00–21:00
Tiedekirja, Snellmaninkatu 13
installaatiokirjallisuusmusiikkipuheohjelmasisällä

Taiteiden yö Tiedekirjassa

klo 17:00–21:00
Tiedekirja, Snellmaninkatu 13

Lue lisää

Rakkaudesta – Sanasto tuleville vuosikymmenille

klo 17:00–19:00
Matinkaaren silta, Matinkaaren silta
K-18kirjallisuusosallistuperformanssiulkona

Rakkaudesta – Sanasto tuleville vuosikymmenille

klo 17:00–19:00
Matinkaaren silta, Matinkaaren silta

Lue lisää

Lemmenloitsut

klo 17:00–21:00
Kulttuuritehdas Korjaamo, Töölönkatu 51
kirjallisuusosallistusisällä

Lemmenloitsut

klo 17:00–21:00
Kulttuuritehdas Korjaamo, Töölönkatu 51

Lue lisää

Runoilijan vastaanotto

klo 17:00–19:30
Hotelli- ja ravintolamuseo, Tallberginkatu 1

Runoilijan vastaanotto

klo 17:00–19:30
Hotelli- ja ravintolamuseo, Tallberginkatu 1

Lue lisää

Queer Poetry Jam

klo 20:00–00:00
Kansallisteatterin Lavaklubi, Läntinen Teatterikuja 1
K-18kirjallisuusmusiikkiperformanssisisällä

Queer Poetry Jam

klo 20:00–00:00
Kansallisteatterin Lavaklubi, Läntinen Teatterikuja 1

Lue lisää

Ranskalaista tunnelmaa & napostelua

klo 20:00–21:30
Lumière Vin & Cuisine, Salomonkatu 15, Tennispalatsin 2krs.
elokuvamuu ohjelmaruoka & juomasisällä

Teatteri Viiruksen avoimet ovet

klo 19:00–20:00
Teater Viirus, Välimerenkatu 14
avoimet harjoituksetkirjallisuussisälläteatteri

Teatteri Viiruksen avoimet ovet

klo 19:00–20:00
Teater Viirus, Välimerenkatu 14

Lue lisää

Taiteiden yö goes Rautatalo

klo 18:00–22:00
Rautatalo - Dylan Marmoripiha, Keskuskatu 3
design & arkkitehtuurimusiikkipuheohjelmaruoka & juomasisällä

Taiteiden yö goes Rautatalo

klo 18:00–22:00
Rautatalo - Dylan Marmoripiha, Keskuskatu 3

Lue lisää

Runomaatti

klo 17:00–20:00
Kaapelitehdas, Tallberginkatu 1
kirjallisuusosallistuperformanssiulkona

Runomaatti

klo 17:00–20:00
Kaapelitehdas, Tallberginkatu 1

Lue lisää

When fashion meets dance

klo 19:00–19:30
DOTS, Fredrikinkatu 34
design & arkkitehtuurisisällätanssi

When fashion meets dance

klo 19:00–19:30
DOTS, Fredrikinkatu 34

Lue lisää

Eläväiset Lausujat: Suomen tyypit

klo 19:00–22:00
Kahvila Marocco, Museokatu 7
kirjallisuusruoka & juomasisälläteatteri

Eläväiset Lausujat: Suomen tyypit

klo 19:00–22:00
Kahvila Marocco, Museokatu 7

Lue lisää

WHEN ART MEETS SCIENCE

klo 17:00–20:00
TEMPORARY, Kolmas linja 7
musiikkimuu ohjelmaosallistuperformanssisisällä

WHEN ART MEETS SCIENCE

klo 17:00–20:00
TEMPORARY, Kolmas linja 7

Lue lisää

KONSTENS NATT PÅ LILLALUCKAN

klo 17:00–19:00
Adjö, herr Muffin!, Simonsgatan
lapsillemusiikkiteatteri

KONSTENS NATT PÅ LILLALUCKAN

klo 17:00–19:00
Adjö, herr Muffin!, Simonsgatan

Lue lisää

Oases from Hel

klo 16:00–19:00
Kaupungintalo, Pohjoisesplanadi 11-13

Oases from Hel

klo 16:00–19:00
Kaupungintalo, Pohjoisesplanadi 11-13

Lue lisää

Stoan Taiteiden yö

klo 17:00–20:00
Stoa, Turunlinnantie 1
lapsillemusiikkiosallistusirkusulkona

Stoan Taiteiden yö

klo 17:00–20:00
Stoa, Turunlinnantie 1

Lue lisää

Kaupungintalon kortteleiden taidehistoriaa – opastus

klo 16:30–17:30
klo 18:30–19:30
Kaupungintalo, Pohjoisesplanadi 11-13

Kaupungintalon kortteleiden taidehistoriaa – opastus

klo 16:30–17:30
klo 18:30–19:30
Kaupungintalo, Pohjoisesplanadi 11-13

Lue lisää

Kapitalismin yö

klo 17:00–22:00
Antikvariaatti Sofia, Vuorikatu 5
kirjallisuuspuheohjelmasisällä

Kapitalismin yö

klo 17:00–22:00
Antikvariaatti Sofia, Vuorikatu 5

Lue lisää

Virtual Circus

klo 18:00–22:00
Cirko - Uuden sirkuksen keskus, Kaasutehtaankatu 1/4 rakennus 8 (Suvilahti)
installaatiomulticultimusiikkiperformanssisirkussisällä

Virtual Circus

klo 18:00–22:00
Cirko - Uuden sirkuksen keskus, Kaasutehtaankatu 1/4 rakennus 8 (Suvilahti)

Lue lisää

Taiteiden yö Designmuseossa

klo 17:00–22:00
Designmuseo, Korkeavuorenkatu 23

Taiteiden yö Designmuseossa

klo 17:00–22:00
Designmuseo, Korkeavuorenkatu 23

Lue lisää

Mattolaiturin Taiteiden Yö

klo 19:30–01:30
Mattolaituri, Ehrenströmintie 3 A, 00140 Helsinki

Mattolaiturin Taiteiden Yö

klo 19:30–01:30
Mattolaituri, Ehrenströmintie 3 A, 00140 Helsinki

Lue lisää

TangoConTexto

klo 19:30–20:30
Rikhardinkadun kirjasto, Rikhardinkatu 3
musiikkiosallistutanssi

TangoConTexto

klo 19:30–20:30
Rikhardinkadun kirjasto, Rikhardinkatu 3

Lue lisää

Capoeira Avoimet Harjoitukset ja Capoeira Esitys (RODA)

klo 17:00–20:00
Kampin kauppakeskus, Urho Kekkosen katu 1
avoimet harjoituksetlapsillemusiikkisisällätanssi

Capoeira Avoimet Harjoitukset ja Capoeira Esitys (RODA)

klo 17:00–20:00
Kampin kauppakeskus, Urho Kekkosen katu 1

Lue lisää

Project Vainiolla: Nocturnal/Art goes Kapakka

klo 23:00–00:00
Elmun Baari, Telakkakatu 8
installaatiokuvataidemusiikkiperformanssisisällä

Project Vainiolla: Nocturnal/Art goes Kapakka

klo 23:00–00:00
Elmun Baari, Telakkakatu 8

Lue lisää

Linear John/Art goes Kapakka

klo 21:00–22:30
Juttutupa, Säästöpankinranta 6
musiikki

Linear John/Art goes Kapakka

klo 21:00–22:30
Juttutupa, Säästöpankinranta 6

Lue lisää

KOI/Art goes Kapakka

klo 21:00–22:00
Belge bar&bistro, Kluuvikatu 5
musiikki

KOI/Art goes Kapakka

klo 21:00–22:00
Belge bar&bistro, Kluuvikatu 5

Lue lisää

Celenka: Itäeurooppalaiset häät!/Art goes Kapakka

klo 21:00–22:00
Vltava, Elielinaukio 2
musiikki

Celenka: Itäeurooppalaiset häät!/Art goes Kapakka

klo 21:00–22:00
Vltava, Elielinaukio 2

Lue lisää

Käsityökerho/Art goes Kapakka

klo 20:00–21:00
Zetor, Mannerheimintie 3–5
musiikki

Käsityökerho/Art goes Kapakka

klo 20:00–21:00
Zetor, Mannerheimintie 3–5

Lue lisää

Einari Stylman & Chamonix/Art goes Kapakka

klo 19:30–20:30
Café Bar No 9, Uudenmaankatu 9
musiikki

Einari Stylman & Chamonix/Art goes Kapakka

klo 19:30–20:30
Café Bar No 9, Uudenmaankatu 9

Lue lisää

Borsalino Jazz: Carelian swing/Art goes Kapakka

klo 19:30–20:30
Ravintola Carelia, Mannerheimintie 56
musiikki

Borsalino Jazz: Carelian swing/Art goes Kapakka

klo 19:30–20:30
Ravintola Carelia, Mannerheimintie 56

Lue lisää

Ville Äs/Art goes Kapakka

klo 19:00–20:00
William K. Kurvi, Helsinginkatu 2
musiikkisisällä

Ville Äs/Art goes Kapakka

klo 19:00–20:00
William K. Kurvi, Helsinginkatu 2

Lue lisää

AGK Pohtii: Tapahtuipa kerran Finlandia-talossa/Art goes Kapakka

klo 18:00–19:00
Café Veranda, Finlandia-talo, Karamzininranta 2
musiikkimuu ohjelmapuheohjelmasisällä

AGK Pohtii: Tapahtuipa kerran Finlandia-talossa/Art goes Kapakka

klo 18:00–19:00
Café Veranda, Finlandia-talo, Karamzininranta 2

Lue lisää

AGK Pohtii: Helsinkikuvia.fi: Helsinki-valokuvien aarreaitta/Art goes Kapakka

klo 18:00–19:00
Dubrovnik, Eerikinkatu 11
muu ohjelmaosallistupuheohjelmasisällä

Kitkerät neitsyet/Art goes Kapakka

klo 19:00–20:00
Rymy-Eetu, Erottajankatu 15–17
musiikkiperformanssisisällä

Kitkerät neitsyet/Art goes Kapakka

klo 19:00–20:00
Rymy-Eetu, Erottajankatu 15–17

Lue lisää

Jallukka-ilta/Art goes Kapakka

klo 19:00–00:00
Malaga Bar, Malagankatu 3
musiikkimuu ohjelmaperformanssisisällä

Jallukka-ilta/Art goes Kapakka

klo 19:00–00:00
Malaga Bar, Malagankatu 3

Lue lisää

It’s Alive feat. Pietarin Spektaakkeli/Art goes Kapakka

klo 19:00–20:30
Ravintola Oiva, Porthaninkatu 5
musiikkimuu ohjelmaperformanssi

It’s Alive feat. Pietarin Spektaakkeli/Art goes Kapakka

klo 19:00–20:30
Ravintola Oiva, Porthaninkatu 5

Lue lisää

Bad Ass Brass Band/Art goes Kapakka

klo 19:00–20:00
Bryggeri Helsinki, Sofiankatu 2
musiikki

Bad Ass Brass Band/Art goes Kapakka

klo 19:00–20:00
Bryggeri Helsinki, Sofiankatu 2

Lue lisää

Iina Palokangas Trio/Art goes Kapakka

klo 18:00–19:00
Krog Roba, Pieni Roobertinkatu 3
musiikkisisällä

Iina Palokangas Trio/Art goes Kapakka

klo 18:00–19:00
Krog Roba, Pieni Roobertinkatu 3

Lue lisää

Katu Kaiku/Art goes Kapakka

klo 17:30–18:30
Cafe Piritta, Eläintarhantie 12
musiikkisisällä

Katu Kaiku/Art goes Kapakka

klo 17:30–18:30
Cafe Piritta, Eläintarhantie 12

Lue lisää

Teurastamon yöt/Art goes Kapakka

klo 17:00–00:00
Teurastamo, Työpajankatu 2
musiikkimuu ohjelmaperformanssiulkona

Teurastamon yöt/Art goes Kapakka

klo 17:00–00:00
Teurastamo, Työpajankatu 2

Lue lisää

Runopuhelin/Art goes Kapakka

klo 17:00–20:00
Manalan baari, Dagmarinkatu 2
kirjallisuusosallistuperformanssipuheohjelmasisällä

Runopuhelin/Art goes Kapakka

klo 17:00–20:00
Manalan baari, Dagmarinkatu 2

Lue lisää

Alma Sipilä – Pilvet ovat valtameriä/Art goes Kapakka

klo 17:00–18:00
Fazer Café Kluuvikatu 3, Kluuvikatu 3
musiikki

Alma Sipilä – Pilvet ovat valtameriä/Art goes Kapakka

klo 17:00–18:00
Fazer Café Kluuvikatu 3, Kluuvikatu 3

Lue lisää

Taiteiden yö Valokuvataiteen museossa

klo 17:00–21:00
Suomen valokuvataiteen museo, Tallberginkatu 1 G

Taiteiden yö Valokuvataiteen museossa

klo 17:00–21:00
Suomen valokuvataiteen museo, Tallberginkatu 1 G

Lue lisää

Stockmann x Taiteiden yö

klo 14:00–21:00
Stockmann Helsinki, Aleksanterinkatu 52
lapsillemusiikkiosallisturuoka & juomasisällä

Stockmann x Taiteiden yö

klo 14:00–21:00
Stockmann Helsinki, Aleksanterinkatu 52

Lue lisää

Satutuokio: Aurinko ja tuuli

klo 17:00–18:00
Tapanilan kirjasto, Hiidenkiventie 21
lapsillesisälläteatteri

Kuudes Haisti Festivaalit

klo 18:00–20:00
Metsäsauna Helios, Tattariharjuntie 35, 00700 Helsinki
muu ohjelmaperformanssisirkusulkona

Kuudes Haisti Festivaalit

klo 18:00–20:00
Metsäsauna Helios, Tattariharjuntie 35, 00700 Helsinki

Lue lisää

Galleria Ruusuntarha Art Avajaiset

klo 18:00–21:00
Ruusuntarha, Itämerenkatu 16 C
kuvataidesisällä

Galleria Ruusuntarha Art Avajaiset

klo 18:00–21:00
Ruusuntarha, Itämerenkatu 16 C

Lue lisää

Anu’s Spa avoimet ovet

klo 17:00–21:00
Anu's Spa, Eurantie 8
performanssisisällä

Anu’s Spa avoimet ovet

klo 17:00–21:00
Anu's Spa, Eurantie 8

Lue lisää

Taiteiden yö 4YOU(TH)

klo 16:00–01:00
Cafe Talo, Hämeentie 2 B 00530 Helsinki

Taiteiden yö 4YOU(TH)

klo 16:00–01:00
Cafe Talo, Hämeentie 2 B 00530 Helsinki

Lue lisää

Taiteiden yö Espan lavalla

klo 12:00–21:00
Espan lava, Pohjoisesplanadi 1
multicultimusiikkiulkona

Taiteiden yö Espan lavalla

klo 12:00–21:00
Espan lava, Pohjoisesplanadi 1

Lue lisää

Luonto kostaa -leffamaraton

klo 18:00–00:00
Annantalo, Annankatu 30
elokuvamuu ohjelmaosallistuulkona

Luonto kostaa -leffamaraton

klo 18:00–00:00
Annantalo, Annankatu 30

Lue lisää

Henri Aalto – Guitar Virtuoso

klo 16:00–17:00
klo 17:30–18:30
klo 19:00–20:00
Kallion kirjasto (ulkopuoli), Viides linja 11, 00530 Helsinki
multicultimusiikkiulkona

Henri Aalto – Guitar Virtuoso

klo 16:00–17:00
klo 17:30–18:30
klo 19:00–20:00
Kallion kirjasto (ulkopuoli), Viides linja 11, 00530 Helsinki

Lue lisää

Weekend Gallery taiteiden yössä

klo 15:00–21:00
Weekend Gallery, Munkkisaarenkatu 14 B - 00150 Helsinki

Weekend Gallery taiteiden yössä

klo 15:00–21:00
Weekend Gallery, Munkkisaarenkatu 14 B - 00150 Helsinki

Lue lisää

Varjele – Avoin kenraaliharjoitus

klo 19:00–20:00
Kaapelitehdas, Pannuhalli, Tallberginkatu 1
avoimet harjoituksetinstallaatiomusiikkisisällätanssi

Varjele – Avoin kenraaliharjoitus

klo 19:00–20:00
Kaapelitehdas, Pannuhalli, Tallberginkatu 1

Lue lisää

Sointi Jazz Orchestra / Combo @ Cafe Regatta

klo 20:00–22:30
Cafe Regatta, Merikannontie 10
musiikkiruoka & juomaulkona

Sointi Jazz Orchestra / Combo @ Cafe Regatta

klo 20:00–22:30
Cafe Regatta, Merikannontie 10

Lue lisää

SEKRET TEKNIK TAITEIDEN YÖSSÄ

klo 19:00–20:30
Antikvariaatti Oranssi Planeetta, Hämeentie 95

SEKRET TEKNIK TAITEIDEN YÖSSÄ

klo 19:00–20:30
Antikvariaatti Oranssi Planeetta, Hämeentie 95

Lue lisää

Kokeile sirkusta ja tankotanssia!

klo 16:30–20:30
Pole4fit, Lönnrotinkatu 41B

Kokeile sirkusta ja tankotanssia!

klo 16:30–20:30
Pole4fit, Lönnrotinkatu 41B

Lue lisää

“Gallerie Le Petit Cabane Jeune”

klo 18:00–22:30
Katajanokanluoto, Katajanokanluoto
design & arkkitehtuuriinstallaatiokuvataideperformanssiruoka & juoma

“Gallerie Le Petit Cabane Jeune”

klo 18:00–22:30
Katajanokanluoto, Katajanokanluoto

Lue lisää

Eurooppasalin Taiteiden yö

klo 09:30–15:00
Eurooppasali, Malminkatu 16
lapsille

Eurooppasalin Taiteiden yö

klo 09:30–15:00
Eurooppasali, Malminkatu 16

Lue lisää

Konsan Konstit – tai teemme tähtihetkiä

klo 17:00–21:00
Helsingin Konservatorio, Ruoholahdentori 6
musiikki

Konsan Konstit – tai teemme tähtihetkiä

klo 17:00–21:00
Helsingin Konservatorio, Ruoholahdentori 6

Lue lisää

Taidetta ikkunassa: Anu Heikkinen – Think Out Of The Box

klo 12:00–04:30
Frankly My Dear, Fredrikinkatu 30
kuvataidesisällä

Taidetta ikkunassa: Anu Heikkinen – Think Out Of The Box

klo 12:00–04:30
Frankly My Dear, Fredrikinkatu 30

Lue lisää

Karkkitehtuuri®-työpaja

klo 16:00–20:00
Arkkitehtitoimisto Kanttia 2, Korkeavuorenkatu 30

Karkkitehtuuri®-työpaja

klo 16:00–20:00
Arkkitehtitoimisto Kanttia 2, Korkeavuorenkatu 30

Lue lisää

Maisemapiirustuksen mestaruuskisat

klo 18:00–19:00
Kohtaamiskioski, Parrulaituri

Maisemapiirustuksen mestaruuskisat

klo 18:00–19:00
Kohtaamiskioski, Parrulaituri

Lue lisää

Varasto

klo 18:00–22:00
Galleria Lapinlahti, Lapinlahdentie 1
kuvataideosallistuperformanssipuheohjelmasisällä

Varasto

klo 18:00–22:00
Galleria Lapinlahti, Lapinlahdentie 1

Lue lisää

Taiteiden yön konsertit Temppeliaukion kirkossa

klo 19:00–19:30
klo 20:00–20:30
klo 21:00–22:00
Temppeliaukion kirkko, Lutherinkatu 3
design & arkkitehtuurimusiikkiperformanssisisällä

Taiteiden yön konsertit Temppeliaukion kirkossa

klo 19:00–19:30
klo 20:00–20:30
klo 21:00–22:00
Temppeliaukion kirkko, Lutherinkatu 3

Lue lisää

Wittenbergin demokraattinen laululiike

klo 17:00–18:00
Saksalainen kirjasto, Pohjoinen Makasiinikatu 7
musiikkipuheohjelmasisällä

Wittenbergin demokraattinen laululiike

klo 17:00–18:00
Saksalainen kirjasto, Pohjoinen Makasiinikatu 7

Lue lisää

Avanti! Kaapelin Taiteiden Yössä

klo 20:30–21:00
Avantin harjoitussali, V-rappu, Kaapelitehdas, Tallberginkatu 1 /146
musiikkiperformanssisisällätanssi

Avanti! Kaapelin Taiteiden Yössä

klo 20:30–21:00
Avantin harjoitussali, V-rappu, Kaapelitehdas, Tallberginkatu 1 /146

Lue lisää

Pop up potretit

klo 16:00–21:00
Muu galleria, Lönnrotinkatu 33
kuvataidelapsilleosallistusisällä

Pop up potretit

klo 16:00–21:00
Muu galleria, Lönnrotinkatu 33

Lue lisää

Taiteiden yö Päivälehden museossa

klo 17:00–22:00
Päivälehden museo, Ludviginkatu 2-4
kirjallisuuskuvataidelapsillemusiikkiosallistupuheohjelmaruoka & juomasisällä

Taiteiden yö Päivälehden museossa

klo 17:00–22:00
Päivälehden museo, Ludviginkatu 2-4

Lue lisää

Oopperaa porttikongista

klo 21:00–22:00
Kalevankatu 19 sisäpiha, Kalevankatu 19
musiikki

Oopperaa porttikongista

klo 21:00–22:00
Kalevankatu 19 sisäpiha, Kalevankatu 19

Lue lisää

MOW Stargate Opening Party: MOWtopia

klo 18:00–23:00
MOW Stargate, Porkkalankatu 22 A
K-18kuvataidemusiikkiosallistuperformanssi

MOW Stargate Opening Party: MOWtopia

klo 18:00–23:00
MOW Stargate, Porkkalankatu 22 A

Lue lisää

Tekstiili- ja mosaiikkitaidetta sekä musiikkia

klo 18:00–22:00
Galleria Dix, Uudenmaankatu 19 Helsinki
kuvataidemusiikki

Tekstiili- ja mosaiikkitaidetta sekä musiikkia

klo 18:00–22:00
Galleria Dix, Uudenmaankatu 19 Helsinki

Lue lisää

MyBaby-esityksen avoimet harjoitukset

klo 18:00–18:30
klo 19:00–19:30
KOM-teatteri, Kapteeninkatu 26 00140 Helsinki
avoimet harjoituksetsisälläteatteri

MyBaby-esityksen avoimet harjoitukset

klo 18:00–18:30
klo 19:00–19:30
KOM-teatteri, Kapteeninkatu 26 00140 Helsinki

Lue lisää

Taiteiden yö HeSetan yhteisötaiteessa

klo 19:00–23:30
HeSeta ry, Tallberginkatu 1 C
kuvataidemulticultimuu ohjelmaruoka & juomasisällä

Taiteiden yö HeSetan yhteisötaiteessa

klo 19:00–23:30
HeSeta ry, Tallberginkatu 1 C

Lue lisää

RIP Kullervo

klo 19:00–20:00
Ravintola My Hani ( Entinen Venla ), Keinulaudankuja 4
K-18teatteri

RIP Kullervo

klo 19:00–20:00
Ravintola My Hani ( Entinen Venla ), Keinulaudankuja 4

Lue lisää

Korttelijuhla

klo 11:00–17:00
Helsingin Diakonissalaitos, Alppikatu 2, 00530 Helsinki
musiikkimuu ohjelmaosallisturuoka & juomaulkona

Korttelijuhla

klo 11:00–17:00
Helsingin Diakonissalaitos, Alppikatu 2, 00530 Helsinki

Lue lisää

Saarten tyttäret sillan alla feat. Planeetta

klo 21:00–22:00
Hakaniemen sillan alla, Hakaniemenranta 9

Saarten tyttäret sillan alla feat. Planeetta

klo 21:00–22:00
Hakaniemen sillan alla, Hakaniemenranta 9

Lue lisää

Tripligate

klo 17:00–20:00
PotUp Lab, Tallberginkatu 1 A

Tripligate

klo 17:00–20:00
PotUp Lab, Tallberginkatu 1 A

Lue lisää

Akvarelli syntyy näin!

klo 18:00–22:00
Taidetarvikeliike Tuubi, Lönnrotinkatu 23
kuvataidesisällä

Akvarelli syntyy näin!

klo 18:00–22:00
Taidetarvikeliike Tuubi, Lönnrotinkatu 23

Lue lisää

Taidekahvila

klo 15:30–20:30
Pohjois-Haagan ostoskeskus, Työväenopisto, Näyttelijäntie 14, 2krs
kuvataidelapsillemulticultimusiikki

Taidekahvila

klo 15:30–20:30
Pohjois-Haagan ostoskeskus, Työväenopisto, Näyttelijäntie 14, 2krs

Lue lisää

Allas & EtnoSpa

klo 19:30–22:00
Allas Sea Pool, Katajanokanlaituri 2
musiikkiulkona

Allas & EtnoSpa

klo 19:30–22:00
Allas Sea Pool, Katajanokanlaituri 2

Lue lisää

Paavalinkirkon valoisa keskiaika

klo 18:00–21:00
Paavalinkirkko, Sammatintie 5
lapsillemusiikkimuu ohjelmaosallistutanssi

Paavalinkirkon valoisa keskiaika

klo 18:00–21:00
Paavalinkirkko, Sammatintie 5

Lue lisää

Taiteiden yö Lapinlahden Lähteellä

klo 16:00–23:30
Lapinlahden Lähde, Lapinlahdentie 1
installaatiokuvataideosallistuteatteriulkona

Taiteiden yö Lapinlahden Lähteellä

klo 16:00–23:30
Lapinlahden Lähde, Lapinlahdentie 1

Lue lisää

AITA-näyttely, Kaverikuva-kilpailu ja Studio-kuvaus

klo 18:00–20:00
Finladia-talo, Veranda, Karamzininranta 4, 00100 Helsinki
avoimet harjoituksetinstallaatioosallistu

AITA-näyttely, Kaverikuva-kilpailu ja Studio-kuvaus

klo 18:00–20:00
Finladia-talo, Veranda, Karamzininranta 4, 00100 Helsinki

Lue lisää

Aventur goes Taiteiden yö

klo 17:30–19:30
Stockmann, Aleksanterinkatu 52
musiikkiperformanssisisällä

Aventur goes Taiteiden yö

klo 17:30–19:30
Stockmann, Aleksanterinkatu 52

Lue lisää

Yöparaati: Suomi

klo 21:00–22:00
Finlandia Hall, Mannerheimintie 13e, 00100 Helsinki, Finland
performanssitanssiteatteri

Yöparaati: Suomi

klo 21:00–22:00
Finlandia Hall, Mannerheimintie 13e, 00100 Helsinki, Finland

Lue lisää

Sonja Virtanen Quartet

klo 21:00–22:00
One Pint Pub, Santakatu 2, 00180 Helsinki

Sonja Virtanen Quartet

klo 21:00–22:00
One Pint Pub, Santakatu 2, 00180 Helsinki

Lue lisää

Cuejero @ GLO Hotel Art goes Night of the Arts

klo 19:00–19:00
GLO hotel art, Lönnrotinkatu 29
multicultimusiikkiperformanssiruoka & juoma

Cuejero @ GLO Hotel Art goes Night of the Arts

klo 19:00–19:00
GLO hotel art, Lönnrotinkatu 29

Lue lisää

Lasten Taiteiden yö Viikin kirjastossa

klo 16:00–19:00
Viikin kirjasto, Viikinkaari 11

Lasten Taiteiden yö Viikin kirjastossa

klo 16:00–19:00
Viikin kirjasto, Viikinkaari 11

Lue lisää

K9 KOIRANÄYTTELY

klo 18:00–21:00
Galleria Art Frida, Korkeavuorenkatu 25

K9 KOIRANÄYTTELY

klo 18:00–21:00
Galleria Art Frida, Korkeavuorenkatu 25

Lue lisää

Suuri puhallus

klo 19:00–22:00
Kristuskyrkan, Apollonkatu 5

Suuri puhallus

klo 19:00–22:00
Kristuskyrkan, Apollonkatu 5

Lue lisää

Paljettipaja

klo 14:00–16:00
Emmaus Helsinki ry, Mäkelänkatu 54
muu ohjelmaosallistusisällä

Paljettipaja

klo 14:00–16:00
Emmaus Helsinki ry, Mäkelänkatu 54

Lue lisää

“IMPORTANTE” F-Lane goes Art

klo 20:00–22:00
Café Veranda, Finlandia-talo, Karamzininranta 4, 00100 Helsinki
musiikkiruoka & juomasisällä

“IMPORTANTE” F-Lane goes Art

klo 20:00–22:00
Café Veranda, Finlandia-talo, Karamzininranta 4, 00100 Helsinki

Lue lisää

The Fisherman & The Sea LIVE

klo 20:00–23:00
Töölönlahden eteläranta, Karamzininranta 4
musiikkiulkona

The Fisherman & The Sea LIVE

klo 20:00–23:00
Töölönlahden eteläranta, Karamzininranta 4

Lue lisää

Mielen kipinöitä

klo 17:30–22:00
Galleria 4-kuus, Uudenmaankatu 4-6

Mielen kipinöitä

klo 17:30–22:00
Galleria 4-kuus, Uudenmaankatu 4-6

Lue lisää

Lattari-tansseja Gloriassa (Sabor Social)

klo 19:00–00:00
Kulttuuriareena Gloria, Pieni Roobertinkatu 12
musiikkisisällätanssi

Lattari-tansseja Gloriassa (Sabor Social)

klo 19:00–00:00
Kulttuuriareena Gloria, Pieni Roobertinkatu 12

Lue lisää

Suomen Komediateatteri esittää Halun viemää – 7 tarinaa tahtomisesta

klo 19:00–21:00
Linnanmäen Peacock-teatteri, Tivolikuja 1, Helsinki
teatteri

Suomen Komediateatteri esittää Halun viemää – 7 tarinaa tahtomisesta

klo 19:00–21:00
Linnanmäen Peacock-teatteri, Tivolikuja 1, Helsinki

Lue lisää

Taiteiden yö Kansalliskirjastossa

klo 18:30–21:00
Kansalliskirjasto, Unioninkatu 36
kirjallisuusmusiikkisisällä

Taiteiden yö Kansalliskirjastossa

klo 18:30–21:00
Kansalliskirjasto, Unioninkatu 36

Lue lisää

Cantar de Mio Cid – Espanjan kansalliseepos

klo 18:00–19:00
Pohjois-Haagan kirjasto, Kaupintie 4
kirjallisuuspuheohjelmasisällä

Cantar de Mio Cid – Espanjan kansalliseepos

klo 18:00–19:00
Pohjois-Haagan kirjasto, Kaupintie 4

Lue lisää

Taiteiden Yö HAMissa

klo 17:00–21:00
HAM Helsingin taidemuseo, Tennispalatsi. Eteläinen Rautatiekatu 8, 00100 Helsinki

Taiteiden Yö HAMissa

klo 17:00–21:00
HAM Helsingin taidemuseo, Tennispalatsi. Eteläinen Rautatiekatu 8, 00100 Helsinki

Lue lisää

Ihanat naiset – sydänsävelin

klo 16:00–17:00
Arkadia International Bookshop, Nervanderinkatu 11
kirjallisuusmulticultimusiikkisisällä

Ihanat naiset – sydänsävelin

klo 16:00–17:00
Arkadia International Bookshop, Nervanderinkatu 11

Lue lisää

Helsinki Heavy Walk

klo 16:30–18:30
Tavastia-klubin edusta, Urho Kekkosen Katu 4-6
K-18musiikkiulkona

Helsinki Heavy Walk

klo 16:30–18:30
Tavastia-klubin edusta, Urho Kekkosen Katu 4-6

Lue lisää

Janitsaari Jazz – ulkoilmakonsertti

klo 19:00–21:00
Ravintolalaiva Flying Dutch/ Pikku Dami, Pitkänsillanranta 2, 00530 Helsinki
musiikkiulkona

Janitsaari Jazz – ulkoilmakonsertti

klo 19:00–21:00
Ravintolalaiva Flying Dutch/ Pikku Dami, Pitkänsillanranta 2, 00530 Helsinki

Lue lisää

KOTI

klo 13:00–23:00
KOTI, Sofiankatu 4
design & arkkitehtuuriinstallaatiomuu ohjelmasisällä

KOTI

klo 13:00–23:00
KOTI, Sofiankatu 4

Lue lisää

Kanneltalon Taiteiden yö

klo 16:30–18:00
Kanneltalo, Klaneettitie 5
lapsillemusiikkiosallistusisälläteatteri

Kanneltalon Taiteiden yö

klo 16:30–18:00
Kanneltalo, Klaneettitie 5

Lue lisää

Korjaamon taiteiden yö 2017

klo 17:00–23:30
Kulttuuritehdas Korjaamo, Töölönkatu 51 a-b, 00250 Helsinki

Korjaamon taiteiden yö 2017

klo 17:00–23:30
Kulttuuritehdas Korjaamo, Töölönkatu 51 a-b, 00250 Helsinki

Lue lisää

Encanto presents: Taidevaellus Taiteiden yössä

klo 17:00–21:00
Linnunlaulun huviloita

Taiteiden yö Karjalatalolla

klo 17:00–20:00
Karjalatalo, Käpylänkuja 1

Taiteiden yö Karjalatalolla

klo 17:00–20:00
Karjalatalo, Käpylänkuja 1

Lue lisää

Ortodoksinen Taiteiden yö

klo 16:00–23:00
Pyhän Kolminaisuuden kirkko, Unioninkatu 31, 00170 Helsinki

Ortodoksinen Taiteiden yö

klo 16:00–23:00
Pyhän Kolminaisuuden kirkko, Unioninkatu 31, 00170 Helsinki

Lue lisää

Kaapelitehtaan Taiteiden yö

klo 17:00–21:00
Kaapelitehdas, Tallberginkatu 1
kuvataidelapsilleosallistusirkustanssi

Kaapelitehtaan Taiteiden yö

klo 17:00–21:00
Kaapelitehdas, Tallberginkatu 1

Lue lisää

Helsinki Dance Theatre esittää yhteistyössä Helsingin Tanssiopiston kanssa: Taiteiden yö

klo 20:00–21:00
Kasarmitorin studiot, Kasarmikatu 19 (torin puolella)

Helsinki Dance Theatre esittää yhteistyössä Helsingin Tanssiopiston kanssa: Taiteiden yö

klo 20:00–21:00
Kasarmitorin studiot, Kasarmikatu 19 (torin puolella)

Lue lisää

Värityskirja 2.0 Galleria Katariinassa

klo 17:00–21:00
Galleria Katariina, Kalevankatu 16
kuvataideosallistusisällä

Värityskirja 2.0 Galleria Katariinassa

klo 17:00–21:00
Galleria Katariina, Kalevankatu 16

Lue lisää

Soffarinmäen taiteiden yö

klo 17:00–19:00
klo
Sofianlehdon toimintakeskus, Sofianlehdonkatu 8
installaatiomusiikkiulkona

Soffarinmäen taiteiden yö

klo 17:00–19:00
klo
Sofianlehdon toimintakeskus, Sofianlehdonkatu 8

Lue lisää

Kultin lehtikahvila

klo 17:00–21:00
Kulttuurilehtigalleria, Tallberginkatu 1, Kaapelitehdas, B-porras, 5. krs,
kirjallisuusmuu ohjelma

Kultin lehtikahvila

klo 17:00–21:00
Kulttuurilehtigalleria, Tallberginkatu 1, Kaapelitehdas, B-porras, 5. krs,

Lue lisää

Sytytä kynttilä, auta UNICEFia

klo 19:00–22:00
Töölönlahden ranta, Hesperian puisto
installaatiolapsillemuu ohjelmaosallistuulkona

Sytytä kynttilä, auta UNICEFia

klo 19:00–22:00
Töölönlahden ranta, Hesperian puisto

Lue lisää

Rohkeus

klo 18:00–20:00
Pitäjänmäen kirjasto, Jousitie 1, 00370 Helsinki
kirjallisuusmuu ohjelmaosallistusisällä

Rohkeus

klo 18:00–20:00
Pitäjänmäen kirjasto, Jousitie 1, 00370 Helsinki

Lue lisää

Taiteilijatapaaminen

klo 18:00–20:00
Galleria Sculptor, Eteläranta 12
kuvataidemuu ohjelmapuheohjelmasisällä

Taiteilijatapaaminen

klo 18:00–20:00
Galleria Sculptor, Eteläranta 12

Lue lisää

Taidekierros Suomalaisen Kirjallisuuden Seurassa

klo 17:00–19:00
Suomalaisen Kirjallisuuden Seura, Hallituskatu 1, 00170 Helsinki
kirjallisuuskuvataideosallistusisällä

Taidekierros Suomalaisen Kirjallisuuden Seurassa

klo 17:00–19:00
Suomalaisen Kirjallisuuden Seura, Hallituskatu 1, 00170 Helsinki

Lue lisää

Pro Kädentaitajat ry: Design Market

klo 10:00–00:00
Narinkkatori, Kamppi, Helsinki, Narinkkatori Helsinki
design & arkkitehtuuri

Pro Kädentaitajat ry: Design Market

klo 10:00–00:00
Narinkkatori, Kamppi, Helsinki, Narinkkatori Helsinki

Lue lisää

Siluetinleikkuuta ja pihasoittoa

klo 17:00–21:00
Ruiskumestarin talo, Kristianinkatu 12
musiikki

Siluetinleikkuuta ja pihasoittoa

klo 17:00–21:00
Ruiskumestarin talo, Kristianinkatu 12

Lue lisää

Elotanssit puutalopihalla

klo 18:00–21:00
Työväenasuntomuseo, Kirstinkuja 4
musiikkiosallistutanssiulkona

Elotanssit puutalopihalla

klo 18:00–21:00
Työväenasuntomuseo, Kirstinkuja 4

Lue lisää

Fantasiakaupunki – Lasten LEGO® työpaja

klo 17:00–21:00
Kaapelitehdas, Merikaapelihalli, Tallberginkatu 1
design & arkkitehtuurilapsillemuu ohjelmaosallistusisällä

Fantasiakaupunki – Lasten LEGO® työpaja

klo 17:00–21:00
Kaapelitehdas, Merikaapelihalli, Tallberginkatu 1

Lue lisää

Pop-up sambakoulu Espan puistossa

klo 18:00–19:30
Espan puisto, Eteläesplanadi 20
lapsillemusiikkiosallistutanssiulkona

Pop-up sambakoulu Espan puistossa

klo 18:00–19:30
Espan puisto, Eteläesplanadi 20

Lue lisää

Kirjallisuuden Suomi 100 Villa Kivessä

klo 18:00–22:30
Kirjailijatalo Villa Kivi, Linnunlauluntie 7
kirjallisuusmusiikkipuheohjelmasisällä

Kirjallisuuden Suomi 100 Villa Kivessä

klo 18:00–22:30
Kirjailijatalo Villa Kivi, Linnunlauluntie 7

Lue lisää

Lasten kahvila ja kuvasuunnistus

klo 17:00–19:30
Hotelli- ja ravintolamuseo, Tallberginkatu 1 G
kirjallisuusmuu ohjelmaosallisturuoka & juomasisällä

Lasten kahvila ja kuvasuunnistus

klo 17:00–19:30
Hotelli- ja ravintolamuseo, Tallberginkatu 1 G

Lue lisää

Naapurit kohtaavat Taiteiden yössä

klo 17:00–20:00
Furuvikin huvila, Furuvikintie 5

Naapurit kohtaavat Taiteiden yössä

klo 17:00–20:00
Furuvikin huvila, Furuvikintie 5

Lue lisää

Nuorten solistien konsertti

klo 21:00–23:00
HNMKY:n juhlasali, Vuorikatu 17
musiikki

Nuorten solistien konsertti

klo 21:00–23:00
HNMKY:n juhlasali, Vuorikatu 17

Lue lisää

Willman Dance Company – Nine lives

klo 18:30–19:00
klo 19:00–19:30
klo 20:00–20:30
klo 20:30–21:00
Vanha Kirkkopuisto (Ruttopuisto)18.30 ja 19.00, Töölönlahden puisto 20.00 ja 20.30

Willman Dance Company – Nine lives

klo 18:30–19:00
klo 19:00–19:30
klo 20:00–20:30
klo 20:30–21:00
Vanha Kirkkopuisto (Ruttopuisto)18.30 ja 19.00, Töölönlahden puisto 20.00 ja 20.30

Lue lisää

YOUTUBE CONTEST

klo 21:00–00:00
B-Smokery, Työpajankatu 2, 00580 Helsinki
elokuvamuu ohjelmaosallistuulkona

YOUTUBE CONTEST

klo 21:00–00:00
B-Smokery, Työpajankatu 2, 00580 Helsinki

Lue lisää

Tribute to Mahalia Jackson

klo 19:00–20:00
Töölön kirkko, Topeliuksenkatu 4
musiikki

Tribute to Mahalia Jackson

klo 19:00–20:00
Töölön kirkko, Topeliuksenkatu 4

Lue lisää

Lähiradion Mikki auki

klo 18:00–23:00
Helsingin Lähiradio, Hämeentie 32
multicultimusiikkiosallistupuheohjelma

Lähiradion Mikki auki

klo 18:00–23:00
Helsingin Lähiradio, Hämeentie 32

Lue lisää

Lukuperformanssi: Kundi kesätukkainen

klo 10:00–22:00
Valokuvagalleria Hippolyte, Yrjönkatu 8–10 sisäpiha
kirjallisuuskuvataidelapsilleperformanssisisällä

Tanssiteatteri Hurjaruuthin Taiteiden yö

klo 17:00–21:00
Kaapelitehdas, Turbiinisali, Tallberginkatu 1 T, 00180 HELSINKI
installaatiolapsillemusiikkisirkustanssi

Tanssiteatteri Hurjaruuthin Taiteiden yö

klo 17:00–21:00
Kaapelitehdas, Turbiinisali, Tallberginkatu 1 T, 00180 HELSINKI

Lue lisää

Urkumaraton-konsertti

klo 19:00–00:00
Kallion kirkko, Itäinen Papinkatu 2

Urkumaraton-konsertti

klo 19:00–00:00
Kallion kirkko, Itäinen Papinkatu 2

Lue lisää

Nainen tuli yliopistoon -harjoitusnäytös

klo 17:00–18:00
Helsingin yliopistomuseo, Fabianinkatu 33, 3. krs
avoimet harjoituksetpuheohjelmasisälläteatteri

Muotitaiteilija Jukka Rintala

klo 17:00–21:00
Didrichsenin taidemuseo, Kuusilahdenkuja 1
design & arkkitehtuurikuvataidemusiikkimuu ohjelmasisällä

Muotitaiteilija Jukka Rintala

klo 17:00–21:00
Didrichsenin taidemuseo, Kuusilahdenkuja 1

Lue lisää

Iloinen yhteislaulupaja

klo 18:00–19:30
LauluAvain, Lapinrinne 2
musiikkiosallistusisällä

Iloinen yhteislaulupaja

klo 18:00–19:30
LauluAvain, Lapinrinne 2

Lue lisää

Poterie & Peinture: Jaro Palmu, Mari Tolvanen ja Mari Waegelein

klo 18:00–23:30
Poterie & Peinture, Pihlajatie 18 M1
kuvataide

Poterie & Peinture: Jaro Palmu, Mari Tolvanen ja Mari Waegelein

klo 18:00–23:30
Poterie & Peinture, Pihlajatie 18 M1

Lue lisää

Teatteri Kallion Taiteiden yön konsertti

klo 19:00–21:30
Teatteri Kallio, Siltasaarenkatu 28

Teatteri Kallion Taiteiden yön konsertti

klo 19:00–21:30
Teatteri Kallio, Siltasaarenkatu 28

Lue lisää

Taiteiden yö Haagan torilla

klo 16:00–20:00
Haagan Tori, Haagan Tori 2 00320 Helsinki
kirjallisuuslapsillemusiikkimuu ohjelmaulkona

Taiteiden yö Haagan torilla

klo 16:00–20:00
Haagan Tori, Haagan Tori 2 00320 Helsinki

Lue lisää

Ääni ja hiljaisuus

klo 19:00–19:30
klo 19:30–20:00
Galleria Pirkko-Liisa Topelius, Hietalahdenranta 17
kuvataidemusiikkimuu ohjelmaperformanssisisällä

Ääni ja hiljaisuus

klo 19:00–19:30
klo 19:30–20:00
Galleria Pirkko-Liisa Topelius, Hietalahdenranta 17

Lue lisää

Lupa Puhua – Sex, Tits and Periods

klo 17:00–21:00
Esplanadi, Esplanadi
osallistuperformanssipuheohjelmaulkona

Lupa Puhua – Sex, Tits and Periods

klo 17:00–21:00
Esplanadi, Esplanadi

Lue lisää

Kadonnut kannel

klo 17:00–21:00
Villa Gyllenberg, Kuusisaarenpolku 11
kuvataidelapsillemusiikkiosallisturuoka & juoma

Kadonnut kannel

klo 17:00–21:00
Villa Gyllenberg, Kuusisaarenpolku 11

Lue lisää

Pinnan alla – Undir yfirborði

klo 18:00–19:00
klo 18.00–19.00
Nordisk kulturkontakt - Pohjoismainen kulttuuripiste - Nordic Culture Point, Kaisaniemenkatu 9
multicultimusiikkisisällätanssiteatteri

Pinnan alla – Undir yfirborði

klo 18:00–19:00
klo 18.00–19.00
Nordisk kulturkontakt - Pohjoismainen kulttuuripiste - Nordic Culture Point, Kaisaniemenkatu 9

Lue lisää

Finnbrit – avoimet ovet

klo 12:00–21:30
Finnish British Society / Finn-Brit Language Centre Oy, Fredrikinkatu 20 A 9

Finnbrit – avoimet ovet

klo 12:00–21:30
Finnish British Society / Finn-Brit Language Centre Oy, Fredrikinkatu 20 A 9

Lue lisää

Kirjojen yö

klo 16:00–23:00
Akateeminen Kirjakauppa, Pohjoisesplanadi 39
kirjallisuusmusiikki

Kirjojen yö

klo 16:00–23:00
Akateeminen Kirjakauppa, Pohjoisesplanadi 39

Lue lisää

Ei niin yksin Berliinissä

klo 16:00–16:30
Saksalainen kirjasto, Pohjoinen Makasiinikatu 7

Ei niin yksin Berliinissä

klo 16:00–16:30
Saksalainen kirjasto, Pohjoinen Makasiinikatu 7

Lue lisää

Roman Schatz: Asevelipuolet

klo 18:00–19:00
Saksalainen kirjasto, Pohjoinen Makasiinikatu 7
kirjallisuuspuheohjelma

Roman Schatz: Asevelipuolet

klo 18:00–19:00
Saksalainen kirjasto, Pohjoinen Makasiinikatu 7

Lue lisää

Tapahtuipa kerran Finlandia-talossa

klo 18:00–19:00
Café Veranda, Finlandia-talo, Karamzininranta 4, 00100 Helsinki
puheohjelmaruoka & juomasisällä

Tapahtuipa kerran Finlandia-talossa

klo 18:00–19:00
Café Veranda, Finlandia-talo, Karamzininranta 4, 00100 Helsinki

Lue lisää

Kuplivat Klovnit

klo 14:00–16:00
Metro ja metroasemat
muu ohjelma

Perkele! Kuvia Suomesta (Orionissa vieraana Jörn Donner)

klo 21:00–23:00
Elokuvateatteri Orion, Eerikinkatu 15, 00100 Helsinki

Perkele! Kuvia Suomesta (Orionissa vieraana Jörn Donner)

klo 21:00–23:00
Elokuvateatteri Orion, Eerikinkatu 15, 00100 Helsinki

Lue lisää

Valkolaiset-ryhmä

klo 19:00–20:00
Alppipuisto, Viipurinkatu
musiikkitanssiulkona

Valkolaiset-ryhmä

klo 19:00–20:00
Alppipuisto, Viipurinkatu

Lue lisää

Runollista ja lapsellista

klo 18:00–19:30
Helsingin kaupungin Talvipuutarha, Hammarskjöldintie 1, 00250 Helsinki
kirjallisuusmusiikkipuheohjelmasisällä

Runollista ja lapsellista

klo 18:00–19:30
Helsingin kaupungin Talvipuutarha, Hammarskjöldintie 1, 00250 Helsinki

Lue lisää

Kauhua keskiyöllä

klo 23:00–00:30
Goethe-Institut Finnland, Salomonkatu 5 B
elokuvasisällä

Kauhua keskiyöllä

klo 23:00–00:30
Goethe-Institut Finnland, Salomonkatu 5 B

Lue lisää

Maalausryhmä Apollom & Kheta Hotem

klo 17:00–20:00
Relanderin muistomerkin luona, Pohjoinen Hesperiankatu 17

Maalausryhmä Apollom & Kheta Hotem

klo 17:00–20:00
Relanderin muistomerkin luona, Pohjoinen Hesperiankatu 17

Lue lisää

Sami Korkiakosken maalauksia ja klo 19 Duo Innato soittaa jazzia tm•galleriassa

klo 11:00–21:00
tm•galleria, Erottajankatu 9, sisäpiha
installaatiokuvataidemusiikkisisällä

DOG – taidetta koirista

klo 11:00–23:00
Taidesalonki PIIRTO, Uudenmaankatu 7, 00120 Helsinki ; Nylandsgatan 7 00120 Helsingfors
kuvataidesisällä

DOG – taidetta koirista

klo 11:00–23:00
Taidesalonki PIIRTO, Uudenmaankatu 7, 00120 Helsinki ; Nylandsgatan 7 00120 Helsingfors

Lue lisää

Karjalaisen Näyttämön Näyttelijät ry

klo 17:00–20:00
Karjalatalo, Käpylä, Käpylänkuja 1, 00610 Helsinki
avoimet harjoituksetosallistu

Karjalaisen Näyttämön Näyttelijät ry

klo 17:00–20:00
Karjalatalo, Käpylä, Käpylänkuja 1, 00610 Helsinki

Lue lisää

Taiteiden yö – otteita syksyn ohjelmistosta

klo 18:00–21:00
Teatteri Avoimet Ovet, Erottajankatu 5

Taiteiden yö – otteita syksyn ohjelmistosta

klo 18:00–21:00
Teatteri Avoimet Ovet, Erottajankatu 5

Lue lisää

Larun lasten Taiteiden yö

klo 17:00–20:00
Lahnalahden leikkipuisto, Lauttasaarentie 40-42
lapsillemusiikkiosallistu

Larun lasten Taiteiden yö

klo 17:00–20:00
Lahnalahden leikkipuisto, Lauttasaarentie 40-42

Lue lisää

Grannies Smoking Pipes Pop up -tour: Myös kotiinkuljetettuna!

klo 16:00–01:00
Ympäri kaupunkia
musiikkimuu ohjelmaosallistuperformanssiulkona

Muksut maalaa

klo 14:00–18:00
AKVART galleria, Humalistonkatu 1, Helsinki
kuvataidelapsille

Muksut maalaa

klo 14:00–18:00
AKVART galleria, Humalistonkatu 1, Helsinki

Lue lisää

Street Rock

klo 19:00–23:00
Helsingin keskusta
musiikkiulkona

Kuoresta kukoistukseen – Suomi 100

klo 17:00–21:00
Galleria Maria, Mariankatu 15

Kuoresta kukoistukseen – Suomi 100

klo 17:00–21:00
Galleria Maria, Mariankatu 15

Lue lisää

Suomi-kuvia Kansallismuseossa

klo 18:00–22:00
Kansallismuseo, Mannerheimintie 34

Suomi-kuvia Kansallismuseossa

klo 18:00–22:00
Kansallismuseo, Mannerheimintie 34

Lue lisää

Taidenäyttely Villa Tomtebossa

klo 12:00–18:00
Villa Tomtebo, Tamminiementie 1
kuvataidesisällä

Taidenäyttely Villa Tomtebossa

klo 12:00–18:00
Villa Tomtebo, Tamminiementie 1

Lue lisää

Sadan lapsen talo

klo 17:00–20:00
Malmitalo, Ala-Malmin tori 1
kirjallisuuslapsillemusiikkisisällä

Sadan lapsen talo

klo 17:00–20:00
Malmitalo, Ala-Malmin tori 1

Lue lisää

Ramandan tanssi – mustalaismyyttejä, musiikkia ja tanssia

klo 18:30–20:00
Cafe Engelin sisäpiha, Aleksanterinkatu 26, Helsinki

Ramandan tanssi – mustalaismyyttejä, musiikkia ja tanssia

klo 18:30–20:00
Cafe Engelin sisäpiha, Aleksanterinkatu 26, Helsinki

Lue lisää

Kettu ruusujen kehdossa – musiikki ja kuvataide valtaavat Palonin kesäkaupan

klo 16:00–19:00
Paloni Summer Shop, Eteläesplanadi 4
design & arkkitehtuurikuvataidemusiikkisisällä

Kappeli soi ja laulaa

klo 18:30–22:00
Pyhän Sydämen kappeli, Kirstinkatu 1, 00530 Helsinki
musiikki

Kappeli soi ja laulaa

klo 18:30–22:00
Pyhän Sydämen kappeli, Kirstinkatu 1, 00530 Helsinki

Lue lisää

Kallio kuplii!

klo 17:00–21:00
Karhupuisto, Viides Linja, Fleminginkatu, 00530 Helsinki
installaatiomulticultimuu ohjelmaosallistuulkona

Kallio kuplii!

klo 17:00–21:00
Karhupuisto, Viides Linja, Fleminginkatu, 00530 Helsinki

Lue lisää

Pukinmäen Taidefestivaalit

klo 15:00–18:00
Pukinmäen sirkuskoulu, Erkki Melartinin tie 2 D
kuvataidelapsilleosallistusirkusteatteri

Pukinmäen Taidefestivaalit

klo 15:00–18:00
Pukinmäen sirkuskoulu, Erkki Melartinin tie 2 D

Lue lisää

Eliel – aina askeleen edellä

klo 19:00–20:00
Info- ja näyttelytila Laituri, Narinkka 2
design & arkkitehtuuriperformanssisisälläteatteri

Eliel – aina askeleen edellä

klo 19:00–20:00
Info- ja näyttelytila Laituri, Narinkka 2

Lue lisää

The Architect Who Saw the Future – dokumenttifilmi Eero Saarisesta

klo 17:30–19:00
Info- ja näyttelytila Laituri, Narinkka 2
design & arkkitehtuurielokuvasisällä

The Architect Who Saw the Future – dokumenttifilmi Eero Saarisesta

klo 17:30–19:00
Info- ja näyttelytila Laituri, Narinkka 2

Lue lisää

Kaupungin Skyline -työpaja

klo 15:00–17:00
Info- ja näyttelytila Laituri, Narinkka 2
design & arkkitehtuurilapsilleosallistusisällä

Kaupungin Skyline -työpaja

klo 15:00–17:00
Info- ja näyttelytila Laituri, Narinkka 2

Lue lisää

Muistoja ja kokemuksia mielisairaalasta

klo 18:00–20:00
Kallion kirjasto, Kupolisali, Viides linja, Helsinki
kirjallisuuspuheohjelmasisällä

Muistoja ja kokemuksia mielisairaalasta

klo 18:00–20:00
Kallion kirjasto, Kupolisali, Viides linja, Helsinki

Lue lisää

Kino Jurkka esittää: Rintamalotta

klo 19:00–21:00
Teatteri Jurkka, Vironkatu 7, 00170 Helsinki
elokuvapuheohjelmasisälläteatteri

Kino Jurkka esittää: Rintamalotta

klo 19:00–21:00
Teatteri Jurkka, Vironkatu 7, 00170 Helsinki

Lue lisää

Tabufestivaali – onko normaalia olla mielisairas?

klo 17:00–21:00
Maria 01 - Marian Sairaala, Lapinlahdenkatu 16
installaatioosallistuperformanssipuheohjelmasisällä

Tabufestivaali – onko normaalia olla mielisairas?

klo 17:00–21:00
Maria 01 - Marian Sairaala, Lapinlahdenkatu 16

Lue lisää

Collegium Musicum Lohjan klaveeri-ilta

klo 19:00–20:00
Helsingin Saksalainen koulu, Malminkatu 14, Helsinki
musiikkisisällä

Collegium Musicum Lohjan klaveeri-ilta

klo 19:00–20:00
Helsingin Saksalainen koulu, Malminkatu 14, Helsinki

Lue lisää

Lasten Taidepaja, Tintamareski ja Tapauksen Taidenäyttely

klo 17:00–19:00
Ateljee Tapaus, Viertolantie 2–4
kuvataidelapsillemuu ohjelmaosallistusisällä

Lasten Taidepaja, Tintamareski ja Tapauksen Taidenäyttely

klo 17:00–19:00
Ateljee Tapaus, Viertolantie 2–4

Lue lisää

Taiteiden yön konsertti “Vaivauksia”

klo 21:00–22:30
Oulunkylän kirkko, Teinintie 10
musiikkisisällä

Taiteiden yön konsertti “Vaivauksia”

klo 21:00–22:30
Oulunkylän kirkko, Teinintie 10

Lue lisää

Taidetta Nousevan Auringon talossa

klo 17:00–22:00
Nouseva Aurinko, Korppaanmäentie 6 (sisäpiha, käynti Velkuanpolku 3)
muu ohjelmasisällä

Elämyksien ilta

klo 17:00–20:00
Sinebrychoffin taidemuseo, Bulevardi 40
kuvataidemulticultimusiikkisisällä

Elämyksien ilta

klo 17:00–20:00
Sinebrychoffin taidemuseo, Bulevardi 40

Lue lisää

Katedraalin yö

klo 17:00–21:30
Uspenskin katedraali, Kanavakatu 1

Katedraalin yö

klo 17:00–21:30
Uspenskin katedraali, Kanavakatu 1

Lue lisää

Taiteiden yö Oopperalla

klo 17:00–23:00
Oopperatalo, Töölönlahden puoli, Oopperakuja 1
musiikkimuu ohjelmatanssiulkona

Taiteiden yö Oopperalla

klo 17:00–23:00
Oopperatalo, Töölönlahden puoli, Oopperakuja 1

Lue lisää

Taiteilijatalon Taiteiden Yö – jazzia, groovea ja tanssia Aurinkolahdessa

klo 17:00–22:00
Villa Lill Kallvik, Juhannusruusunkuja 5
kuvataidelapsillemusiikkiosallistutanssi

Taiteilijatalon Taiteiden Yö – jazzia, groovea ja tanssia Aurinkolahdessa

klo 17:00–22:00
Villa Lill Kallvik, Juhannusruusunkuja 5

Lue lisää

Fotomaraton

klo 17:00–23:00
Ylioppilaskamerat ry, Hietaniemenkatu 14 A, kellarikerros
kuvataideosallistuulkona

Fotomaraton

klo 17:00–23:00
Ylioppilaskamerat ry, Hietaniemenkatu 14 A, kellarikerros

Lue lisää

Taiteiden yön tempaus

klo 17:00–20:00
Keramiikkakeskus Septaria, Tallberginkatu 1 A
design & arkkitehtuurikuvataidelapsillesisälläulkona

Taiteiden yön tempaus

klo 17:00–20:00
Keramiikkakeskus Septaria, Tallberginkatu 1 A

Lue lisää

Teatterimuseon Taiteiden yö

klo 17:00–21:00
Teatterimuseo, Kaapelitehdas, Tallberginkatu 1 G, 00180 Helsinki

Teatterimuseon Taiteiden yö

klo 17:00–21:00
Teatterimuseo, Kaapelitehdas, Tallberginkatu 1 G, 00180 Helsinki

Lue lisää

Rauhanpuisto Pand – taiteilijat rauhan puolesta ry

klo 18:00–22:00
Diana puisto, Kolmikulma
installaatiokirjallisuuslapsillemusiikkimuu ohjelma

Rauhanpuisto Pand – taiteilijat rauhan puolesta ry

klo 18:00–22:00
Diana puisto, Kolmikulma

Lue lisää

Avoin Capoeira Roda

klo 18:00–20:00
Kansalaistori
multicultimusiikkiosallistuperformanssiulkona

Avoin Capoeira Roda

klo 18:00–20:00
Kansalaistori

Lue lisää

Lyhyesti Taiteiden yönä – uusia suomalaisia lyhytelokuvia

klo 18:00–22:00
Kino K-13, Kanavakatu 12
elokuvasisällä

Nuoria vieraita Universumissa

klo 19:00–22:30
Universum, Perämiehenkatu 13, 00150 Helsinki
musiikkiperformanssisisälläteatteri

Nuoria vieraita Universumissa

klo 19:00–22:30
Universum, Perämiehenkatu 13, 00150 Helsinki

Lue lisää

Helsinki Contemporaryn Taiteiden yö

klo 18:00–21:00
Helsinki Contemporary, Bulevardi 10
kuvataidesisällä

Helsinki Contemporaryn Taiteiden yö

klo 18:00–21:00
Helsinki Contemporary, Bulevardi 10

Lue lisää

Cantores Tangores

klo 20:30–22:00
Vanha kirkko, Lönnrotinkatu 6
musiikkisisällä

Cantores Tangores

klo 20:30–22:00
Vanha kirkko, Lönnrotinkatu 6

Lue lisää

You Raise Me Up – musiikkia maan ja taivaan väliltä

klo 19:00–21:00
Mikael Agricolan kirkko, Tehtaankatu 23
musiikkisisällä

You Raise Me Up – musiikkia maan ja taivaan väliltä

klo 19:00–21:00
Mikael Agricolan kirkko, Tehtaankatu 23

Lue lisää

Kuorojen kavalkadi

klo 19:00–23:00
Tuomiokirkko, Unioninkatu 29
musiikkisisällä

Kuorojen kavalkadi

klo 19:00–23:00
Tuomiokirkko, Unioninkatu 29

Lue lisää

Halaus!

klo 16:30–18:30
Teatteriesplanadi, Pohjoisesplanadi 2
lapsillemulticultimusiikkimuu ohjelma

Halaus!

klo 16:30–18:30
Teatteriesplanadi, Pohjoisesplanadi 2

Lue lisää

Vallila Vieköön!

klo 17:00–19:00
Vallilan kirjasto, Päijänteentie 5
lapsilleosallistusirkusteatteriulkona

Vallila Vieköön!

klo 17:00–19:00
Vallilan kirjasto, Päijänteentie 5

Lue lisää

Taidenäyttely ja Noste-projektin esitys

klo 17:00–19:00
GALLERIA HJ, Mäkelänkatu 26
kuvataidelapsilleperformanssisisällä

Taidenäyttely ja Noste-projektin esitys

klo 17:00–19:00
GALLERIA HJ, Mäkelänkatu 26

Lue lisää

Lasten taiteiden yö ja kolmen kirjan julkistamiset

klo 17:00–21:00
Galleria Mondo, Museokatu 25 00100 Helsinki
kirjallisuuskuvataidelapsille

Lasten taiteiden yö ja kolmen kirjan julkistamiset

klo 17:00–21:00
Galleria Mondo, Museokatu 25 00100 Helsinki

Lue lisää

Baila Baila Taiteiden yössä “Matka Salsan Saloihin”

klo 17:00–19:00
Tanssikoulu Baila Baila, Eerikinkatu 27, 00180 Helsinki

Baila Baila Taiteiden yössä “Matka Salsan Saloihin”

klo 17:00–19:00
Tanssikoulu Baila Baila, Eerikinkatu 27, 00180 Helsinki

Lue lisää

Vapaan Taidekoulun Taiteiden yö

klo 17:00–21:00
Vapaa Taidekoulu, Kaapelitehdas, Tallberginkatu 1 E, 4. krs
kuvataidemuu ohjelmaosallistusisällä

Vapaan Taidekoulun Taiteiden yö

klo 17:00–21:00
Vapaa Taidekoulu, Kaapelitehdas, Tallberginkatu 1 E, 4. krs

Lue lisää

Planet Suvilahti

klo 17:00–00:00
Suvilahti, Kaasutehtaankatu 1

Planet Suvilahti

klo 17:00–00:00
Suvilahti, Kaasutehtaankatu 1

Lue lisää

Taiteiden yö Unkarin kulttuuri- ja tiedekeskuksessa

klo 17:00–20:00
Unkarin kulttuuri- ja tiedekeskus, Kaisaniemenkatu 10
kuvataidelapsillemusiikkimuu ohjelmatanssi

Taiteiden yö Unkarin kulttuuri- ja tiedekeskuksessa

klo 17:00–20:00
Unkarin kulttuuri- ja tiedekeskus, Kaisaniemenkatu 10

Lue lisää

Valkka Vapisee Paavalin suojissa 2

klo 17:00–20:30
Paavalin puisto, Sammatintie 2, 00101
lapsilleruoka & juomaulkona

Valkka Vapisee Paavalin suojissa 2

klo 17:00–20:30
Paavalin puisto, Sammatintie 2, 00101

Lue lisää

Art on the Road

klo 12:00–22:00
Hesperianpuisto
kuvataidemusiikkiulkona

Art on the Road

klo 12:00–22:00
Hesperianpuisto

Lue lisää

SALAINEN PUUTARHA

klo 16:30–23:30
Senaatintori, Senaatintori
installaatiolapsillemusiikkiosallistuperformanssitanssiulkona

SALAINEN PUUTARHA

klo 16:30–23:30
Senaatintori, Senaatintori

Lue lisää