Sök
Hitta på karta
Filters:
Genre
Andra program
Cirkus
Dans
Delta
Design & arkitektur
Endast vuxna
Film
För barn
Inomhus
Installation
Litteratur
Mat & dryck
Multiculti
Musik
öppna repetitioner
Performance
Runo
Talprogram
Teater
Utomhus
Visuell konst
Plats
Eteläinen kantakaupunki
Itä-Helsinki
Itäinen kantakaupunki
Keskusta
Koillis-Helsinki
Länsi-Helsinki
Läntinen kantakaupunki
Muu pääkaupunkiseutu
Pohjoinen kantakaupunki
Pohjois-Helsinki
Tallinna
Vantaa
Tid

Börjar
Slut
A–Z
Programmet i alfabetisk ordning

Arrangörerna ansvarar själva för evenemangens beskrivningar och innehåll.

Inga resultat.

MUU Kabel: Doktor Matti Hagelberg

kl. 12:00–21:00
MUU Kaapeli, Tallberginkatu 1 C

MUU Kabel: Doktor Matti Hagelberg

kl. 12:00–21:00
MUU Kaapeli, Tallberginkatu 1 C

Läs mer

Konstutställning Sari Haapaniemi

kl. 16:00–21:00
Taideateljee Sari Haapaniemi, Mechelininkatu 3 b
visuell konst

Konstutställning Sari Haapaniemi

kl. 16:00–21:00
Taideateljee Sari Haapaniemi, Mechelininkatu 3 b

Läs mer

Sanna Hellikki Turunen: Prints

kl. 12:00–19:00
galleria Kalleria, Kaarlenkatu 10
design & arkitekturvisuell konst

Sanna Hellikki Turunen: Prints

kl. 12:00–19:00
galleria Kalleria, Kaarlenkatu 10

Läs mer

Karriärguru 3000

kl. 18:00–20:30
Töölönlahden puisto, Finlandia talo
deltaperformancetalprogram

Karriärguru 3000

kl. 18:00–20:30
Töölönlahden puisto, Finlandia talo

Läs mer

Varelsernas kalas – non stop verkstad

kl. 17:00–19:00
Vuotalon aula, Mosaiikkitori 2
deltaför barninomhusinstallationvisuell konst

Varelsernas kalas – non stop verkstad

kl. 17:00–19:00
Vuotalon aula, Mosaiikkitori 2

Läs mer

Hjärtans porträtt med ord och färg

kl. 18:00–22:00
Vanha Kirkkopuisto, Bulevardi, 00120 Helsinki
deltaför barnperformancerunovisuell konst

Hjärtans porträtt med ord och färg

kl. 18:00–22:00
Vanha Kirkkopuisto, Bulevardi, 00120 Helsinki

Läs mer

Street Retreat 1

kl. 18:00–23:00
Baana @ Love Helsinki, Love Helsinki
dansmat & dryckmusikutomhus

Street Retreat 1

kl. 18:00–23:00
Baana @ Love Helsinki, Love Helsinki

Läs mer

Frukthuset

kl. 18:00–04:30
Tiedekulma window, Yliopistonkatu, Yliopistonkatu 4, 00100 Helsinki
deltaför barninstallationutomhusvisuell konst

Frukthuset

kl. 18:00–04:30
Tiedekulma window, Yliopistonkatu, Yliopistonkatu 4, 00100 Helsinki

Läs mer

Andra utställning av finska och kinesiska inbjudna samtida konstnärer

kl. 12:00–20:00
Galleria Kookos, Runeberginkatu 17
för barninomhusmat & dryckmulticultivisuell konst

Andra utställning av finska och kinesiska inbjudna samtida konstnärer

kl. 12:00–20:00
Galleria Kookos, Runeberginkatu 17

Läs mer

Konstens Natt

kl. 17:00–20:00
Vuotalo, Mosaiikkitori 2 (Vuosaarentie 7)
deltaför barninomhusmusikvisuell konst

Konstens Natt

kl. 17:00–20:00
Vuotalo, Mosaiikkitori 2 (Vuosaarentie 7)

Läs mer

Faolun Gong övningar

kl. 16:00–18:30
Hesperianpuisto, 00101 Helsinki
deltautomhus

Faolun Gong övningar

kl. 16:00–18:30
Hesperianpuisto, 00101 Helsinki

Läs mer

Hanna Perälä: Ei mitään hätää

kl. 11:00–19:00
Tiketti Galleria, Urho Kekkosen katu 4-6
inomhusvisuell konst

Hanna Perälä: Ei mitään hätää

kl. 11:00–19:00
Tiketti Galleria, Urho Kekkosen katu 4-6

Läs mer

Drömmar om Paradis

kl. 15:00–16:30
kl. 17:00–18:30
Project Room Gallery, Lönnrotinkatu 35
deltainomhusinstallationperformancevisuell konst

Musik i Kotikatu!

kl. 17:00–21:00
Kotikatu Kiinteistöpalvelut, Laivasillankatu 14
deltaför barnmusikruno

Musik i Kotikatu!

kl. 17:00–21:00
Kotikatu Kiinteistöpalvelut, Laivasillankatu 14

Läs mer

kl. 16:00–18:00
Adamson-Ericin museo (Viron taidemuseo), Lühike jalg 3
inomhusvisuell konst

kl. 16:00–18:00
Adamson-Ericin museo (Viron taidemuseo), Lühike jalg 3

Läs mer

FÖRHANDSVISNING Mediabox: David Muth – FOOTNOTE #03: GOLD & CLOUDS

kl. 18:00–20:00
Galleria Forum Box, Ruoholahdenranta 3a
filminomhusvisuell konst

FÖRHANDSVISNING Mediabox: David Muth – FOOTNOTE #03: GOLD & CLOUDS

kl. 18:00–20:00
Galleria Forum Box, Ruoholahdenranta 3a

Läs mer

Improvisationsteater Ilmoja pidellyt

kl. 17:00–18:00
Karhupuisto, Karhupuisto, Agrikolankadun ja Fleminginkadun kulmassa
teaterutomhus

Improvisationsteater Ilmoja pidellyt

kl. 17:00–18:00
Karhupuisto, Karhupuisto, Agrikolankadun ja Fleminginkadun kulmassa

Läs mer

Sari Serenius

kl. 19:00–20:30
Ravintola Pallogrilli, Yliskylänpuistokatu 4
inomhusmat & dryckmusik

Sari Serenius

kl. 19:00–20:30
Ravintola Pallogrilli, Yliskylänpuistokatu 4

Läs mer

MUU Galleri och MUU Studio: Tommi Musturi och Elli Vuorinen

kl. 12:00–20:00
MUU Galleria, Lönnrotinkatu 33
filminstallationvisuell konst

MUU Galleri och MUU Studio: Tommi Musturi och Elli Vuorinen

kl. 12:00–20:00
MUU Galleria, Lönnrotinkatu 33

Läs mer

Sebastian Björkman – Infinite Roll

kl. 18:00–20:00
Luckan Helsingfors, Yrjönkatu 27
visuell konst

Sebastian Björkman – Infinite Roll

kl. 18:00–20:00
Luckan Helsingfors, Yrjönkatu 27

Läs mer

BILDKONST ”PÅ KROKEN”

kl. 17:00–22:00
Ravintola På Kroken, Hietalahdenranta 11
inomhusmat & dryckvisuell konst

BILDKONST ”PÅ KROKEN”

kl. 17:00–22:00
Ravintola På Kroken, Hietalahdenranta 11

Läs mer

Helsinki Oriental Dance Night of Arts

kl. 18:00–20:00
Satama Bistro Bar, Työpajankatu 13
andra programdansinomhusmat & dryckmulticulti

Helsinki Oriental Dance Night of Arts

kl. 18:00–20:00
Satama Bistro Bar, Työpajankatu 13

Läs mer

Galleri G2 Öppning, fotoutställning -Highlights

kl. 18:00–21:00
Giotto Oy, Galleria G2, Mechelininkatu 16
inomhusvisuell konst

Galleri G2 Öppning, fotoutställning -Highlights

kl. 18:00–21:00
Giotto Oy, Galleria G2, Mechelininkatu 16

Läs mer

Vi färgar Tölöviken färggrann

kl. 19:00–19:30
Töölönlahti, Hesperian puisto, Töölönlahti, Hesperian puisto
musikperformanceutomhusvisuell konst

Vi färgar Tölöviken färggrann

kl. 19:00–19:30
Töölönlahti, Hesperian puisto, Töölönlahti, Hesperian puisto

Läs mer

HSY’s Wastescape

kl. 16:00–23:00
Amos Rexin aukio, Mannerheimintie 22-24
andra programdeltautomhus

HSY’s Wastescape

kl. 16:00–23:00
Amos Rexin aukio, Mannerheimintie 22-24

Läs mer

Sari Serenius

kl. 19:00–20:30
Ravintola Pallogrilli, Yliskylänpuistokatu 4
inomhusmat & dryckmusik

Sari Serenius

kl. 19:00–20:30
Ravintola Pallogrilli, Yliskylänpuistokatu 4

Läs mer

Utställning Pinja Maria Haukkavaara: Växtfärger och ekokonst

kl. 10:30–23:00
Kuja Bar & Bistro, Hakaniemenkatu 7
visuell konst

Utställning Pinja Maria Haukkavaara: Växtfärger och ekokonst

kl. 10:30–23:00
Kuja Bar & Bistro, Hakaniemenkatu 7

Läs mer

Karaokelandskap

kl. 15:00–20:00
Satama Bar & Bistro, Työpajankatu 13

Karaokelandskap

kl. 15:00–20:00
Satama Bar & Bistro, Työpajankatu 13

Läs mer

Kaikki on kaikkien muiden vika!

kl. 21:30–23:30
Töölönlahti - Tölöviken, Puistoympäristössä - i parkmiljö
endast vuxnainstallationmusikperformanceutomhus

Vernissage – Kvinnans trädgård: Målningar och dikter av Dora

kl. 15:30–16:30
Diakonia-ammattikorkeakoulu Galleria Diak, Kyläsaarenkatu 2

Vernissage – Kvinnans trädgård: Målningar och dikter av Dora

kl. 15:30–16:30
Diakonia-ammattikorkeakoulu Galleria Diak, Kyläsaarenkatu 2

Läs mer

Slow Shiver (LA/Rome) – moia – Ville MJ Hyvönen

kl. 21:30–23:30
Putte's - The Cellar, KALEVANKATU 6 HELSINKI

Slow Shiver (LA/Rome) – moia – Ville MJ Hyvönen

kl. 21:30–23:30
Putte's - The Cellar, KALEVANKATU 6 HELSINKI

Läs mer

MIX/MATCH SHOW

kl. 18:00–20:00
Kulttuuritehdas Korjaamo, Töölönkatu 51 A–B, 00250 Helsinki
filminomhusmusikperformancevisuell konst

MIX/MATCH SHOW

kl. 18:00–20:00
Kulttuuritehdas Korjaamo, Töölönkatu 51 A–B, 00250 Helsinki

Läs mer

The Lovematches i Domarby

kl. 18:30–19:30
Tuomarinkylän Kartano, Tuomarinkyläntie 7, 00690 Helsinki
inomhusmusikvisuell konst

The Lovematches i Domarby

kl. 18:30–19:30
Tuomarinkylän Kartano, Tuomarinkyläntie 7, 00690 Helsinki

Läs mer

Faolun Gong övningar

kl. 16:00–18:30
Hesperianpuisto, 00101 Helsinki
deltaöppna repetitionerutomhus

Faolun Gong övningar

kl. 16:00–18:30
Hesperianpuisto, 00101 Helsinki

Läs mer

Skrytkaraoke

kl. 17:00–20:00
D-asema Kallio, Castreninkatu 8
andra programdeltainomhusmusik

Skrytkaraoke

kl. 17:00–20:00
D-asema Kallio, Castreninkatu 8

Läs mer

Fööni Fly & Dance

kl. 18:00–21:00
Fööni, Hermannin rantatie 11

Läppstift Bar

kl. 15:00–18:30
Wiipurin Korsetti, Arkadiankatu 8
andra programinomhus

Läppstift Bar

kl. 15:00–18:30
Wiipurin Korsetti, Arkadiankatu 8

Läs mer

Movement X Hair

kl. 19:30–20:00
kl. 20:30–20:30
A.K.A Luova, Fredrikinkatu 33
andra programdansinstallationperformance

Movement X Hair

kl. 19:30–20:00
kl. 20:30–20:30
A.K.A Luova, Fredrikinkatu 33

Läs mer

Konstens natt med Stupido Records

kl. 17:00–21:00
Stupido Market, Porthaninkatu 4

Konstens natt med Stupido Records

kl. 17:00–21:00
Stupido Market, Porthaninkatu 4

Läs mer

Utställning Laura Heinonen – träsnitt från Japan och Finland

kl. 11:00–20:00
Galleria Duetto, Kalevankatu 15
visuell konst

Utställning Laura Heinonen – träsnitt från Japan och Finland

kl. 11:00–20:00
Galleria Duetto, Kalevankatu 15

Läs mer

Elektronisk musik 5

kl. 18:00–21:30
Käpylän lippakioski, Pohjolankatu 40
mat & dryckmusikperformance

Elektronisk musik 5

kl. 18:00–21:30
Käpylän lippakioski, Pohjolankatu 40

Läs mer

Åntimilitaristit

kl. 21:00–04:30
Töölönlahti, Mannerheimintie 36
musiköppna repetitioner

Åntimilitaristit

kl. 21:00–04:30
Töölönlahti, Mannerheimintie 36

Läs mer

Design Market

kl. 10:00–20:00
Rautatientori, Rautatientori
design & arkitekturutomhusvisuell konst

Design Market

kl. 10:00–20:00
Rautatientori, Rautatientori

Läs mer

Paints and Friends – Nude Model Croquis Night

kl. 18:00–21:00
Paints and Friends, Neljäs Linja 28 C
deltaendast vuxnavisuell konst

Paints and Friends – Nude Model Croquis Night

kl. 18:00–21:00
Paints and Friends, Neljäs Linja 28 C

Läs mer

TOISAALLA

kl. 17:00–21:00
Galleria Dix, Uudenmaankatu 19 Helsinki
musikvisuell konst

TOISAALLA

kl. 17:00–21:00
Galleria Dix, Uudenmaankatu 19 Helsinki

Läs mer

Nuutinen @ OHMYGOODNESS: Streetrap i vasagatan!

kl. 20:00–20:30
OHMYGOODNESS, Vaasankatu 14
musikperformanceutomhus

Nuutinen @ OHMYGOODNESS: Streetrap i vasagatan!

kl. 20:00–20:30
OHMYGOODNESS, Vaasankatu 14

Läs mer

En sorts helgedom

kl. 17:00–19:00
Galleria Lennätin, Harakan saari
inomhusinstallationmat & dryckmusikvisuell konst

En sorts helgedom

kl. 17:00–19:00
Galleria Lennätin, Harakan saari

Läs mer

Fotomaraton

kl. 17:00–23:00
Ylioppilaskamerat ry, Hietaniemenkatu 14 A
andra programdeltaöppna repetitionerutomhusvisuell konst

Fotomaraton

kl. 17:00–23:00
Ylioppilaskamerat ry, Hietaniemenkatu 14 A

Läs mer

Trubaduuri Anthony Dawoud

kl. 21:00–01:00
Iguana Keskuskatu, Keskuskatu 4
endast vuxnamat & dryckmusikutomhus

Trubaduuri Anthony Dawoud

kl. 21:00–01:00
Iguana Keskuskatu, Keskuskatu 4

Läs mer

Pola Ivanka goes Cafe Ursula

kl. 19:00–20:30
Cafe Ursula, Ehrenströmintie 3, 00140 Helsinki
musikutomhus

Pola Ivanka goes Cafe Ursula

kl. 19:00–20:30
Cafe Ursula, Ehrenströmintie 3, 00140 Helsinki

Läs mer

The Recarcassing Ceremony på Sinne

kl. 17:00–21:00
Sinne, Iso Roobertinkatu 16
inomhusvisuell konst

The Recarcassing Ceremony på Sinne

kl. 17:00–21:00
Sinne, Iso Roobertinkatu 16

Läs mer

The Shape of Things to Come – en diskussion med Eeva-Riitta Eerola & Taru Elfing

kl. 17:30–18:30
Helsinki Contemporary, Bulevardi 10
andra programinomhustalprogramvisuell konst

MARA & PERA

kl. 17:00–21:00
Pertin Valinta & IPI kulmakuppila, Aleksis Kiven katu 48 & Porthaninkatu 13
deltainomhusmusikperformanceruno

MARA & PERA

kl. 17:00–21:00
Pertin Valinta & IPI kulmakuppila, Aleksis Kiven katu 48 & Porthaninkatu 13

Läs mer

Konstens Natt: Aleksi Myllykoski & Tapani Rinne, Fjordwalker(RU)

kl. 19:00–22:00
Tenho Restobar, Helsinginkatu 15, 00500 Helsinki
inomhusmat & dryckmusikperformance

Konstens Natt: Aleksi Myllykoski & Tapani Rinne, Fjordwalker(RU)

kl. 19:00–22:00
Tenho Restobar, Helsinginkatu 15, 00500 Helsinki

Läs mer

Amurt i skogen.

kl. 21:00–23:00
Maunula, metsäalue, google maps -koordinaatit 60.2276, 24.9400, Pirttipolku 2 (lähellä tätä osoitetta)
musikutomhus

Amurt i skogen.

kl. 21:00–23:00
Maunula, metsäalue, google maps -koordinaatit 60.2276, 24.9400, Pirttipolku 2 (lähellä tätä osoitetta)

Läs mer

Tankehörnans bandkväll på Konstens natt

kl. 19:00–22:00
Tiedekulma, Yliopistonkatu 4
inomhusmusik

Tankehörnans bandkväll på Konstens natt

kl. 19:00–22:00
Tiedekulma, Yliopistonkatu 4

Läs mer

Kaikuluotain goes Kahvila Tyyni

kl. 19:00–21:00
Kahvila Tyyni, Helsinginkatu 56
musikutomhus

Kaikuluotain goes Kahvila Tyyni

kl. 19:00–21:00
Kahvila Tyyni, Helsinginkatu 56

Läs mer

Taiteiden yö Annantalolla

kl. 14:00–18:00
Annantalo, Annankatu 30
cirkusför barnlitteraturperformanceteater

Taiteiden yö Annantalolla

kl. 14:00–18:00
Annantalo, Annankatu 30

Läs mer

i(öö)Tanssi

kl. 20:00–21:00
Lento Art Space, Siuntionkatu 3
dansinomhusperformance

i(öö)Tanssi

kl. 20:00–21:00
Lento Art Space, Siuntionkatu 3

Läs mer

Nattens blommorum

kl. 18:00–00:00
Hämeentie 2B, Helsinki
deltainomhusinstallationmat & dryckmulticulti

Nattens blommorum

kl. 18:00–00:00
Hämeentie 2B, Helsinki

Läs mer

Konstens natt

kl. 18:00–23:00
Amos Rex, Mannerheimintie 22-24
filmmusikvisuell konst

Konstens natt

kl. 18:00–23:00
Amos Rex, Mannerheimintie 22-24

Läs mer

Konstens natt på Lilla Teatern

kl. 19:00–23:00
Lilla Teatern, Georgsgatan 30
endast vuxnainomhusöppna repetitionertalprogramteater

Konstens natt på Lilla Teatern

kl. 19:00–23:00
Lilla Teatern, Georgsgatan 30

Läs mer

Unga solisters konsert

kl. 21:00–22:00
HNMKY:n Juhlasali, Vuorikatu 17
musik

Unga solisters konsert

kl. 21:00–22:00
HNMKY:n Juhlasali, Vuorikatu 17

Läs mer

Fado tillhör Konstens natt

kl. 19:00–20:00
Hotel Katajanokka, Merikasarminkatu 1

Fado tillhör Konstens natt

kl. 19:00–20:00
Hotel Katajanokka, Merikasarminkatu 1

Läs mer

Evenemang Årets bildkonstverk på Nordisk kulturkontakt presenteras

kl. 17:00–18:00
Pohjoismainen kulttuuripiste, Kaisaniemenkatu 9
inomhusvisuell konst

Evenemang Årets bildkonstverk på Nordisk kulturkontakt presenteras

kl. 17:00–18:00
Pohjoismainen kulttuuripiste, Kaisaniemenkatu 9

Läs mer

World Press Photo -utställning

kl. 18:00–21:00
kl. 00:00–00:00
Sanomatalon Mediatori, Töölönlahdenkatu 2
inomhusvisuell konst

World Press Photo -utställning

kl. 18:00–21:00
kl. 00:00–00:00
Sanomatalon Mediatori, Töölönlahdenkatu 2

Läs mer

Konsten Natt på Stoa och Diktmånen för barn

kl. 17:00–20:00
Stoa, Turunlinnantie 1
deltaför barninomhusmulticultiruno

Konsten Natt på Stoa och Diktmånen för barn

kl. 17:00–20:00
Stoa, Turunlinnantie 1

Läs mer

Konstens natt i Septaria

kl. 17:00–20:00
Keramiikkakeskus Septaria, Tallberginkatu 1 C, 3. kerros
andra programdeltainomhusinstallationmat & dryck

Konstens natt i Septaria

kl. 17:00–20:00
Keramiikkakeskus Septaria, Tallberginkatu 1 C, 3. kerros

Läs mer

Konstutställning ”Side by Side”

kl. 17:00–20:00
ARS Longa galleria, Annankatu 12
visuell konst

Konstutställning ”Side by Side”

kl. 17:00–20:00
ARS Longa galleria, Annankatu 12

Läs mer

Roope Salminen & Koirat x Löyly: Konstens natt Special

kl. 18:00–02:00
Löyly, Hernesaarenranta 4
endast vuxnamat & dryckmusikutomhus

Roope Salminen & Koirat x Löyly: Konstens natt Special

kl. 18:00–02:00
Löyly, Hernesaarenranta 4

Läs mer

Widget natt

kl. 17:00–20:00
Vekotinverstas, Kaapelitehdas, Tallberginkatu 1 C, 3. kerros
andra programför barninomhus

Widget natt

kl. 17:00–20:00
Vekotinverstas, Kaapelitehdas, Tallberginkatu 1 C, 3. kerros

Läs mer

Lapinlahti Flamboyant

kl. 17:00–22:30
Lapinlahden Lähde, Lapinlahdenpolku 8
andra programdeltainstallationmulticultiöppna repetitioner

Lapinlahti Flamboyant

kl. 17:00–22:30
Lapinlahden Lähde, Lapinlahdenpolku 8

Läs mer

Tevri ensemble i körrundan

kl. 21:00–21:30
kl. 22:30–23:00
Bier bier ja ravintola Kosmos, Erottajankatu 33, Helsinki 00130 Hki, Kalevankatu 33, 00100 Hki

Tevri ensemble i körrundan

kl. 21:00–21:30
kl. 22:30–23:00
Bier bier ja ravintola Kosmos, Erottajankatu 33, Helsinki 00130 Hki, Kalevankatu 33, 00100 Hki

Läs mer

Improtango

kl. 19:30–20:30
Rikhardinkadun kirjasto, Rikhardinkatu 3
dansdeltainomhusmusik

Improtango

kl. 19:30–20:30
Rikhardinkadun kirjasto, Rikhardinkatu 3

Läs mer

Kaj Stenvall, målningar

kl. 11:00–22:00
Galleria Bronda, Annankatu 16
inomhusvisuell konst

Kaj Stenvall, målningar

kl. 11:00–22:00
Galleria Bronda, Annankatu 16

Läs mer

Writing Poetry Today – a Discussion with Matti Kangaskoski and Yekta

kl. 17:00–19:00
Ranskan instituutti Suomessa, Yrjönkatu 36, 00100, Helsinki (3 krs)
litteraturrunotalprogram

Writing Poetry Today – a Discussion with Matti Kangaskoski and Yekta

kl. 17:00–19:00
Ranskan instituutti Suomessa, Yrjönkatu 36, 00100, Helsinki (3 krs)

Läs mer

One Night Stand – Art Exhibition & Open Studio

kl. 18:00–21:00
Intuitioni Studio, Helenankatu 4
inomhusvisuell konst

One Night Stand – Art Exhibition & Open Studio

kl. 18:00–21:00
Intuitioni Studio, Helenankatu 4

Läs mer

Versoi Ensemble @ Bar Favela

kl. 19:00–20:30
Bar Favela, Mechelininkatu 13

Versoi Ensemble @ Bar Favela

kl. 19:00–20:30
Bar Favela, Mechelininkatu 13

Läs mer

Tislaamo NOTA Live: Konstantin & GBM Organ Trio

kl. 22:00–02:00
Tislaamo - Distillery Bar, Työpajankatu 2A R3
inomhusmat & dryckmusikutomhus

Tislaamo NOTA Live: Konstantin & GBM Organ Trio

kl. 22:00–02:00
Tislaamo - Distillery Bar, Työpajankatu 2A R3

Läs mer

Sabrina ja Saarten tyttäret Talvipuutarhassa

kl. 18:00–21:00
Talvipuutarha, Hammarskjöldintie 1 A
inomhusmusikperformanceruno

Sabrina ja Saarten tyttäret Talvipuutarhassa

kl. 18:00–21:00
Talvipuutarha, Hammarskjöldintie 1 A

Läs mer

Italienska uvertyr till Konstens natt

kl. 19:00–20:00
Hyvän Paimenen kirkko, Palosuontie 1
musik

Italienska uvertyr till Konstens natt

kl. 19:00–20:00
Hyvän Paimenen kirkko, Palosuontie 1

Läs mer

ABC

kl. 20:00–21:00
Sinebrychoffin Puisto, Sinebrychoffinkatu, 00120 Helsinki
dansperformanceteaterutomhus

ABC

kl. 20:00–21:00
Sinebrychoffin Puisto, Sinebrychoffinkatu, 00120 Helsinki

Läs mer

Skapa av lera!

kl. 17:00–22:00
Showroom, Mechelininkatu 47
deltavisuell konst

Skapa av lera!

kl. 17:00–22:00
Showroom, Mechelininkatu 47

Läs mer

Arts of Night i Degerö 2019

Ylistalo, Muurahaisenpolku 4

Arts of Night i Degerö 2019

Ylistalo, Muurahaisenpolku 4

Läs mer

Opera från portgången

kl. 21:00–22:00
Kalevankatu 19 sisäpiha

Opera från portgången

kl. 21:00–22:00
Kalevankatu 19 sisäpiha

Läs mer

Stories from the sea

kl. 21:00–22:00
Teatteri Ilmiö, Iso Roobertinkatu 10 B, 00120 Helsinki
andra programinomhusperformancetalprogramteater

Stories from the sea

kl. 21:00–22:00
Teatteri Ilmiö, Iso Roobertinkatu 10 B, 00120 Helsinki

Läs mer

Helsinki Photo Festival

kl. 17:00–20:00
Katajanokan Tulli- ja Pakkahuone, Kanavakatu 6
design & arkitekturinomhusinstallationmulticultivisuell konst

Helsinki Photo Festival

kl. 17:00–20:00
Katajanokan Tulli- ja Pakkahuone, Kanavakatu 6

Läs mer

Dikter och musik i Roihuvuoren Rio

kl. 18:00–21:00
Roihuvuoren Rio, Roihuvuorentie 9
litteraturmusikperformancerunoutomhus

Dikter och musik i Roihuvuoren Rio

kl. 18:00–21:00
Roihuvuoren Rio, Roihuvuorentie 9

Läs mer

Den unga Saima

kl. 19:00–20:00
Talvipuutarha, Hammarskjöldintie 1 A, 00250 Helsinki
litteraturmusikrunotalprogram

Den unga Saima

kl. 19:00–20:00
Talvipuutarha, Hammarskjöldintie 1 A, 00250 Helsinki

Läs mer

Louise Charles-Saarikoski Fine Art Open Studio

kl. 16:00–19:00
Louise Charles-Saarikoski Animal Art Studio, Aleksis Kiven Katu 40 C

Louise Charles-Saarikoski Fine Art Open Studio

kl. 16:00–19:00
Louise Charles-Saarikoski Animal Art Studio, Aleksis Kiven Katu 40 C

Läs mer

Miljörörelsens ljudspår

kl. 19:00–20:30
AV-festsalen, Annankatu 26, 2. kerros
deltainomhusmusiktalprogram

Miljörörelsens ljudspår

kl. 19:00–20:30
AV-festsalen, Annankatu 26, 2. kerros

Läs mer

Öppna dörrar & Duo Hehku

kl. 17:00–21:00
Villa Gyllenberg, Kuusisaarenpolku 11

Öppna dörrar & Duo Hehku

kl. 17:00–21:00
Villa Gyllenberg, Kuusisaarenpolku 11

Läs mer

Guidade visningar i Riksdagshuset

kl. 14:00–19:00
Eduskuntatalo, Mannerheimintie 30
andra programdesign & arkitekturinomhus

Guidade visningar i Riksdagshuset

kl. 14:00–19:00
Eduskuntatalo, Mannerheimintie 30

Läs mer

Öppet hus

kl. 18:00–23:00
Goethe-Institut Finnland, Salomonkatu 5 B

Öppet hus

kl. 18:00–23:00
Goethe-Institut Finnland, Salomonkatu 5 B

Läs mer

Barnens Konstens Natt – Rymdraket

kl. 16:30–19:00
Pukinmäen taidetalo, Unikkotie 4
för barninomhusutomhusvisuell konst

Barnens Konstens Natt – Rymdraket

kl. 16:30–19:00
Pukinmäen taidetalo, Unikkotie 4

Läs mer

Kapellet ljuder och sjunger

kl. 18:30–22:30
Pyhän sydämen kappeli, Kirstinkatu 1
andra programmat & dryckmusikruno

Kapellet ljuder och sjunger

kl. 18:30–22:30
Pyhän sydämen kappeli, Kirstinkatu 1

Läs mer

Titta bakåt

kl. 19:00–20:00
kl. 21:00–22:00
Kristuskyrkan, Apollonkatu 5
inomhusmusik

Titta bakåt

kl. 19:00–20:00
kl. 21:00–22:00
Kristuskyrkan, Apollonkatu 5

Läs mer

Didrichsen firar konstens natt

kl. 11:00–20:00
Didrichsenin taidemuseo, Kuusilahdenkuja 1

Didrichsen firar konstens natt

kl. 11:00–20:00
Didrichsenin taidemuseo, Kuusilahdenkuja 1

Läs mer

Konstens natt på Uspenskijkatedralen

kl. 17:00–22:00
Uspenskin katedraali, Kanavakatu 1, 00160 Helsinki
andra programmat & dryckmusiktalprogram

Konstens natt på Uspenskijkatedralen

kl. 17:00–22:00
Uspenskin katedraali, Kanavakatu 1, 00160 Helsinki

Läs mer

Traditionell ortodoxa konstens natt

kl. 16:00–22:00
Pyhän Kolminaisuuden kirkko, Unioninkatu 31, 00170 Helsinki
andra programmat & dryckmusik

Traditionell ortodoxa konstens natt

kl. 16:00–22:00
Pyhän Kolminaisuuden kirkko, Unioninkatu 31, 00170 Helsinki

Läs mer

Laste ja noorte kunstitöötuba

kl. 16:00–19:00
Harju ja Niguliste katujen välinen puistoalue, Harju 24, Tallinn
för barnutomhusvisuell konst

Laste ja noorte kunstitöötuba

kl. 16:00–19:00
Harju ja Niguliste katujen välinen puistoalue, Harju 24, Tallinn

Läs mer

KUNSTENS NATT

kl. 05:00–00:00
HELSINKI, HELSINKI
endast vuxna

KUNSTENS NATT

kl. 05:00–00:00
HELSINKI, HELSINKI

Läs mer

Flamingo

kl. 16:00–22:00
Hesperianpuisto, Hesperianpuisto
visuell konst

Flamingo

kl. 16:00–22:00
Hesperianpuisto, Hesperianpuisto

Läs mer

Sinnesförvinning, Elektric och Bröd

kl. 21:30–22:30
Lapinlahden Mielisairaala, Lapinlahdenpolku 8, 00140 Helsinki
andra programdeltamat & dryckmusikutomhus

Sinnesförvinning, Elektric och Bröd

kl. 21:30–22:30
Lapinlahden Mielisairaala, Lapinlahdenpolku 8, 00140 Helsinki

Läs mer

Juho Pitkänen @ Hilpeä Hauki

kl. 18:00–21:00
Hilpeä Hauki, Vaasankatu 7
endast vuxnamat & dryckmusikutomhus

Juho Pitkänen @ Hilpeä Hauki

kl. 18:00–21:00
Hilpeä Hauki, Vaasankatu 7

Läs mer

Sex Sniffar Festevaalen

kl. 18:00–20:00
Suomenlinnan lautan koppi, Kauppatori., Kauppatori 19
cirkusinomhusinstallationmulticultiperformance

Sex Sniffar Festevaalen

kl. 18:00–20:00
Suomenlinnan lautan koppi, Kauppatori., Kauppatori 19

Läs mer

Konstens natt i Esplanadestraden

kl. 16:00–23:00
Espan lava, Pohjoisesplanadi 1
multicultimusikutomhus

Juho Pitkänen @ Lennonjohto

kl. 21:00–23:30
Kolme Kaisaa, Hämeentie 29
endast vuxnainomhusmat & dryckmusik

Juho Pitkänen @ Lennonjohto

kl. 21:00–23:30
Kolme Kaisaa, Hämeentie 29

Läs mer

Drag Bingo goes Taiteiden yö

kl. 18:00–21:00
Kauppatorin Laituri, Kauppatori, 00130 Hki
andra programmusikperformanceutomhus

Drag Bingo goes Taiteiden yö

kl. 18:00–21:00
Kauppatorin Laituri, Kauppatori, 00130 Hki

Läs mer

Helena Vaari: Nål som pensel

kl. 11:00–23:30
Helsingin tuomiokirkon Krypta, Kirkkokatu 18, 00100 Helsinki
design & arkitekturinomhusvisuell konst

Helena Vaari: Nål som pensel

kl. 11:00–23:30
Helsingin tuomiokirkon Krypta, Kirkkokatu 18, 00100 Helsinki

Läs mer

Kolina Clowns Köpcenters orkester

kl. 10:00–10:30
Kontulan ostoskeskus, Ostostie 4, 00940 Helsinki

Kolina Clowns Köpcenters orkester

kl. 10:00–10:30
Kontulan ostoskeskus, Ostostie 4, 00940 Helsinki

Läs mer

Kuumaa, Paul Elias @ Tavastia-klubi

kl. 20:00–23:30
Tavastia-klubi, Urho Kekkosen Katu 4-6
endast vuxnamusik

Kuumaa, Paul Elias @ Tavastia-klubi

kl. 20:00–23:30
Tavastia-klubi, Urho Kekkosen Katu 4-6

Läs mer

Kavkaz i konstens kväl

kl. 19:00–19:30
Oodi, Maijansali, Töölönlahdenkatu 4
musik

Kavkaz i konstens kväl

kl. 19:00–19:30
Oodi, Maijansali, Töölönlahdenkatu 4

Läs mer

Konstens Natt i Stapelstaden

kl. 16:00–20:00
Tapulin seurakuntakoti, Maatullinkuja 4
inomhusmat & dryckmusikrunotalprogram

Konstens Natt i Stapelstaden

kl. 16:00–20:00
Tapulin seurakuntakoti, Maatullinkuja 4

Läs mer

Deltagande ”Konst-Skattjakt”. Gratis konstverk. (Mobilen)

kl. 11:00–11:30
kl. 12:00–12:30
kl. 13:00–13:30
kl. 14:00–14:30
kl. 15:00–15:30
kl. 16:00–16:30
kl. 17:00–17:30
Kulttuuritehdas Korjaamo, Töölönkatu 51 A–B, 00250 Helsinki
deltautomhusvisuell konst

Deltagande ”Konst-Skattjakt”. Gratis konstverk. (Mobilen)

kl. 11:00–11:30
kl. 12:00–12:30
kl. 13:00–13:30
kl. 14:00–14:30
kl. 15:00–15:30
kl. 16:00–16:30
kl. 17:00–17:30
Kulttuuritehdas Korjaamo, Töölönkatu 51 A–B, 00250 Helsinki

Läs mer

Carpet Diem

kl. 17:00–01:00
Sörnäisten Rantatien mattolaituri

Carpet Diem

kl. 17:00–01:00
Sörnäisten Rantatien mattolaituri

Läs mer

Vauvojen Taiteiden yö leikkipuisto Lorussa

kl. 15:30–18:30
Leikkipuisto Loru, Töölönlahdenkatu 4, Keskustakirjasto Oodi, 1. kerros
andra programcirkusför barnvisuell konst

Vauvojen Taiteiden yö leikkipuisto Lorussa

kl. 15:30–18:30
Leikkipuisto Loru, Töölönlahdenkatu 4, Keskustakirjasto Oodi, 1. kerros

Läs mer

Tassarna i taket! Konstens natt på Päivälehtimuseet

kl. 16:00–22:00
Päivälehden museo, Ludviginkatu 2–4
andra programdeltaför barninomhusteater

Tassarna i taket! Konstens natt på Päivälehtimuseet

kl. 16:00–22:00
Päivälehden museo, Ludviginkatu 2–4

Läs mer

Kaupunkirunoutta Tallinnassa

kl. 19:00–20:00
Wabadus-kahvila, Vabaduse väljak 10, Tallinn
inomhusmat & dryckmusikrunotalprogram

Kaupunkirunoutta Tallinnassa

kl. 19:00–20:00
Wabadus-kahvila, Vabaduse väljak 10, Tallinn

Läs mer

Ira Kaspi SångStudios Jam

kl. 19:30–21:00
Ira Kaspi LauluStudio, Runeberginkatu 33
musik

Ira Kaspi SångStudios Jam

kl. 19:30–21:00
Ira Kaspi LauluStudio, Runeberginkatu 33

Läs mer

Sarjakuvakeskus Croquis at Oodi

kl. 19:00–21:30
Oodi, Töölönlahdenkatu 4, 00100 Helsinki

Sarjakuvakeskus Croquis at Oodi

kl. 19:00–21:30
Oodi, Töölönlahdenkatu 4, 00100 Helsinki

Läs mer

Opastetut kierrokset Virun KGB-museossa

kl. 16:00–18:00
Viru Hotelli, 23. kerros, KGB-museo, Viru väljak 5
andra program

Opastetut kierrokset Virun KGB-museossa

kl. 16:00–18:00
Viru Hotelli, 23. kerros, KGB-museo, Viru väljak 5

Läs mer

Konst goes Kaffecentralen

kl. 19:00–22:00
Kaffecentralen, Fredrikinkatu 59
dansmusikperformance

Konst goes Kaffecentralen

kl. 19:00–22:00
Kaffecentralen, Fredrikinkatu 59

Läs mer

Taidehistorialliset kävelykierrokset: Taiteiden yön kierros Kasvitieteellisessä puutarhassa

kl. 17:30–18:30
Kaisaniemen kasvitieteellinen puutarha, Kaisaniemenranta 2

Taidehistorialliset kävelykierrokset: Taiteiden yön kierros Kasvitieteellisessä puutarhassa

kl. 17:30–18:30
Kaisaniemen kasvitieteellinen puutarha, Kaisaniemenranta 2

Läs mer

Konstens natt i Nationalbiblioteket

kl. 18:30–21:00
Kansalliskirjasto, Unioninkatu 36
inomhuslitteraturmusiktalprogramutomhus

Konstens natt i Nationalbiblioteket

kl. 18:30–21:00
Kansalliskirjasto, Unioninkatu 36

Läs mer

Anna Leppä: målningar och paneldiskussion om betydelsen av konst i en tid med ekologisk kris kl. 19

kl. 11:00–22:00
tm•galleria, Erottajankatu 9, sisäpiha
andra programinomhustalprogramvisuell konst

Samba Sinestesia

kl. 19:00–20:00
'Ruttopuisto', Vanha kirkkopuisto, Bulevardi, 00120 Helsinki
multicultimusikutomhus

Samba Sinestesia

kl. 19:00–20:00
'Ruttopuisto', Vanha kirkkopuisto, Bulevardi, 00120 Helsinki

Läs mer

Motionera Hållbart!

kl. 18:00–22:00
Oodin edusta, Töölönlahdenkatu 4
andra programöppna repetitionerutomhus

Motionera Hållbart!

kl. 18:00–22:00
Oodin edusta, Töölönlahdenkatu 4

Läs mer

Jaakko Pallasvuo & Anni Puolakka: Sacre

kl. 18:00–20:00
Kiasma-teatteri, Mannerheiminaukio 2, 00100 Helsinki
filminstallationtalprogramvisuell konst

Jaakko Pallasvuo & Anni Puolakka: Sacre

kl. 18:00–20:00
Kiasma-teatteri, Mannerheiminaukio 2, 00100 Helsinki

Läs mer

Blues Cafe Haaga

kl. 17:00–20:00
Ilkankulma, Ilkantie 16 B

Blues Cafe Haaga

kl. 17:00–20:00
Ilkankulma, Ilkantie 16 B

Läs mer

Nuorten solistien konsertti

kl. 21:00–22:30
Helsingin NMKY, Vuorikatu 17

Nuorten solistien konsertti

kl. 21:00–22:30
Helsingin NMKY, Vuorikatu 17

Läs mer

Introduction to improvisation + show

deltainomhusteater

Soprano Art Experience

kl. 17:00–21:00
Soprano koulutuskampus, Mannerheimintie 15

Soprano Art Experience

kl. 17:00–21:00
Soprano koulutuskampus, Mannerheimintie 15

Läs mer

Suomalainen Tallinna -kävelykierros Toompealla

kl. 17:00–18:00
Nigulisten kirkon ulko-ovelta, Niguliste tänav 3
andra programdesign & arkitekturutomhus

Suomalainen Tallinna -kävelykierros Toompealla

kl. 17:00–18:00
Nigulisten kirkon ulko-ovelta, Niguliste tänav 3

Läs mer

Very short film festival

filminomhusperformance

Grand Georgia’s Rap Night

kl. 21:00–00:00
Grand Georgia Ravintolalaiva, Hakaniemenranta 11 00530 Helsinki
inomhusmusikperformance

Grand Georgia’s Rap Night

kl. 21:00–00:00
Grand Georgia Ravintolalaiva, Hakaniemenranta 11 00530 Helsinki

Läs mer

CATWALK

kl. 17:00–21:00
Ateljee Ulla Vainikka, Mariankatu 15

CATWALK

kl. 17:00–21:00
Ateljee Ulla Vainikka, Mariankatu 15

Läs mer

BULEVARDI 9 LIVE

kl. 18:00–21:00
Ekberg Café, Bulevardi 9, 00120 Helsinki
inomhusmat & dryckmusik

BULEVARDI 9 LIVE

kl. 18:00–21:00
Ekberg Café, Bulevardi 9, 00120 Helsinki

Läs mer

Mexikansk musik & Duo Tuntematon artisti på Galleri Katariina

kl. 17:00–21:00
Galleria Katariina, Kalevankatu 16
andra programinomhusmulticultimusikvisuell konst

Mexikansk musik & Duo Tuntematon artisti på Galleri Katariina

kl. 17:00–21:00
Galleria Katariina, Kalevankatu 16

Läs mer

Psykedelisk natt med Astral Bazaar

kl. 19:00–21:00
Hesperianpuisto, Mannerheimintie 40
musikutomhus

Psykedelisk natt med Astral Bazaar

kl. 19:00–21:00
Hesperianpuisto, Mannerheimintie 40

Läs mer

JOKIN NÄKYY – Anne Ovaska

kl. 19:00–19:30
Galleria Pirkko-Liisa Topelius, Hietalahdenranta 17
deltainomhusmusikperformancevisuell konst

JOKIN NÄKYY – Anne Ovaska

kl. 19:00–19:30
Galleria Pirkko-Liisa Topelius, Hietalahdenranta 17

Läs mer

Pesso / Konstens Natt på Korjaamo

kl. 18:00–22:00
Kulttuuritehdas Korjaamo, Töölönkatu 51 B, Helsinki
mat & dryckmusikutomhus

Pesso / Konstens Natt på Korjaamo

kl. 18:00–22:00
Kulttuuritehdas Korjaamo, Töölönkatu 51 B, Helsinki

Läs mer

Barn måla

kl. 15:00–19:00
AKVART galleria, Humalistonkatu 1
för barn

Barn måla

kl. 15:00–19:00
AKVART galleria, Humalistonkatu 1

Läs mer

Konstens natt i Laterna Magica

kl. 15:00–23:30
Laterna Magica, Rauhankatu 7, 00170 Helsinki
för barninomhuslitteraturmusikvisuell konst

Konstens natt i Laterna Magica

kl. 15:00–23:30
Laterna Magica, Rauhankatu 7, 00170 Helsinki

Läs mer

Kierrätettyä taidetta 2019

kl. 18:00–20:00
Kannelmäen Kierrätyspiste, Kantelettarenkuja 1

Kierrätettyä taidetta 2019

kl. 18:00–20:00
Kannelmäen Kierrätyspiste, Kantelettarenkuja 1

Läs mer

Clownperformans

kl. 17:30–19:00
Helsingin Taidehalli, Nervanderinkatu 3
för barnperformanceutomhusvisuell konst

Clownperformans

kl. 17:30–19:00
Helsingin Taidehalli, Nervanderinkatu 3

Läs mer

”Naisena” -nukketeoksia, Piitu Nykopp

kl. 10:00–22:00
Artisaani, Unioninkatu 28
design & arkitekturför barninomhus

”Naisena” -nukketeoksia, Piitu Nykopp

kl. 10:00–22:00
Artisaani, Unioninkatu 28

Läs mer

ENTER HELSINKI: Jon Hopkins, Ville Hyvönen

kl. 18:00–00:00
Helsingin päärautatieasema, Kaivokatu 1, 00100 Helsinki
installation

ENTER HELSINKI: Jon Hopkins, Ville Hyvönen

kl. 18:00–00:00
Helsingin päärautatieasema, Kaivokatu 1, 00100 Helsinki

Läs mer

Konstens Natt på Hotell- och restaurangmuseet

kl. 11:00–21:00
Hotelli- ja ravintolamuseo, Tallberginkatu 1
andra programför barnmat & dryck

Konstens Natt på Hotell- och restaurangmuseet

kl. 11:00–21:00
Hotelli- ja ravintolamuseo, Tallberginkatu 1

Läs mer

ENTER HELSINKI: Timo Kaukolampi, Jenni Pystynen

kl. 17:30–00:00
West Terminal T2, Tyynenmerenkatu 14, 00180 Helsinki
installation

ENTER HELSINKI: Timo Kaukolampi, Jenni Pystynen

kl. 17:30–00:00
West Terminal T2, Tyynenmerenkatu 14, 00180 Helsinki

Läs mer

ENTER HELSINKI: Meeri Koutaniemi, Sami Yaffa

kl. 16:30–00:00
Helsinki-Vantaan lentoasema, 01531 Vantaa
installation

ENTER HELSINKI: Meeri Koutaniemi, Sami Yaffa

kl. 16:30–00:00
Helsinki-Vantaan lentoasema, 01531 Vantaa

Läs mer

Stunder i Tid

kl. 17:00–23:00
Taidesalonki PIIRTO, Uudenmaankatu 7, 00120 Helsinki ; Nylandsgatan 7 00120 Helsingfors
inomhusvisuell konst

Stunder i Tid

kl. 17:00–23:00
Taidesalonki PIIRTO, Uudenmaankatu 7, 00120 Helsinki ; Nylandsgatan 7 00120 Helsingfors

Läs mer

Konstens natt på Viirus

kl. 15:00–20:00
Teater Viirus, Medelhavsgatan 14
deltaöppna repetitionerteater

Konstens natt på Viirus

kl. 15:00–20:00
Teater Viirus, Medelhavsgatan 14

Läs mer

Balans – Obalans

kl. 17:00–00:00
Helsingin 450-vuotistaiteilijatalo, Juhannusruusunkuja 3

Balans – Obalans

kl. 17:00–00:00
Helsingin 450-vuotistaiteilijatalo, Juhannusruusunkuja 3

Läs mer

ÖNSKE JAG -UTSTÄLLNING

kl. 16:00–22:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2
inomhusmulticultiteatervisuell konst

ÖNSKE JAG -UTSTÄLLNING

kl. 16:00–22:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2

Läs mer

Kaapelitehtaan Taiteiden yö

kl. 17:00–21:00
Kaapelitehdas, Tallberginkatu 1
andra programcirkusför barnteatervisuell konst

Kaapelitehtaan Taiteiden yö

kl. 17:00–21:00
Kaapelitehdas, Tallberginkatu 1

Läs mer

ÖPPNA DÖRRAR PÅ SVENSKA TEATERN

kl. 16:00–22:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2
andra programdeltaför barninomhusteater

ÖPPNA DÖRRAR PÅ SVENSKA TEATERN

kl. 16:00–22:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2

Läs mer

International School of Music Open Doors

deltaför barninomhusmusikperformance

Jamkids-soittopaja 0–6-vuotiaille

deltaför barninomhusmusik

för barninomhusmusik

DRAMASLAM! MED LABBET

kl. 17:00–17:30
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2
inomhustalprogramteater

DRAMASLAM! MED LABBET

kl. 17:00–17:30
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2

Läs mer

SKRATTYOGA PÅ SVENSKA TEATERN

kl. 20:00–21:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2
andra programdeltainomhusteater

SKRATTYOGA PÅ SVENSKA TEATERN

kl. 20:00–21:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2

Läs mer

Fråga Mig Vad Som Helst

kl. 16:00–22:00
Josafatin kalliot, Josafatinkatu
deltamusikperformancetalprogramutomhus

Fråga Mig Vad Som Helst

kl. 16:00–22:00
Josafatin kalliot, Josafatinkatu

Läs mer

KONSTVANDRING PÅ SVENSKA TEATERN

kl. 16:00–22:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2
inomhusteatervisuell konst

KONSTVANDRING PÅ SVENSKA TEATERN

kl. 16:00–22:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2

Läs mer

KULISSTUR I EGEN TAKT

kl. 16:30–17:30
kl. 19:00–20:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2
andra programdeltainomhusteater

KULISSTUR I EGEN TAKT

kl. 16:30–17:30
kl. 19:00–20:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2

Läs mer

Färgläggning av papperskassar

kl. 15:00–20:00
Nicoles Kitchen, Mariankatu
andra programför barninomhusvisuell konst

Färgläggning av papperskassar

kl. 15:00–20:00
Nicoles Kitchen, Mariankatu

Läs mer

KONSTFÖRENINGEN I HELSINGFORS KONSTUTSTÄLLNING & MUSIK

kl. 11:00–21:00
KAAPELITEHTAAN PURISTAMO, Tallberginkatu 1 C
musikvisuell konst

KONSTFÖRENINGEN I HELSINGFORS KONSTUTSTÄLLNING & MUSIK

kl. 11:00–21:00
KAAPELITEHTAAN PURISTAMO, Tallberginkatu 1 C

Läs mer

Relational Figures

kl. 17:30–20:30
Myymälä2 gallery, Uudenmaankatu 23 F
installationmusikperformanceteatervisuell konst

Relational Figures

kl. 17:30–20:30
Myymälä2 gallery, Uudenmaankatu 23 F

Läs mer

Katedralens natt

kl. 17:00–21:00
Uspenskin katedraali, Kanavakatu 1

Katedralens natt

kl. 17:00–21:00
Uspenskin katedraali, Kanavakatu 1

Läs mer

Livet i handen – Teater, dans och sång!

kl. 18:00–20:00
Café Engelin sisäpiha, Aleksanterinkatu 26, Helsinki
dansmulticultimusikteater

Livet i handen – Teater, dans och sång!

kl. 18:00–20:00
Café Engelin sisäpiha, Aleksanterinkatu 26, Helsinki

Läs mer

KRONVERKSTAD FÖR BARN

kl. 16:30–18:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2
deltaför barninomhusteater

KRONVERKSTAD FÖR BARN

kl. 16:30–18:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2

Läs mer

Konstens Natt på Operan och Baletten

kl. 17:00–22:00
Suomen kansallisooppera ja -baletti, Helsinginkatu 58
dansfilmför barnmusikutomhus

Konstens Natt på Operan och Baletten

kl. 17:00–22:00
Suomen kansallisooppera ja -baletti, Helsinginkatu 58

Läs mer

Konsens natt och barnens Runokuu-festival

deltaför barnlitteraturmusikutomhus

Akustisk kväll – en ny finsk låtskrivare

kl. 19:30–22:00
Kalliolan setlementtitalo , Cafe Damascus, Sturenkatu 11
musik

Akustisk kväll – en ny finsk låtskrivare

kl. 19:30–22:00
Kalliolan setlementtitalo , Cafe Damascus, Sturenkatu 11

Läs mer

Ritsalens Konstens natt: teckna fäktare!

kl. 16:30–19:30
Helsingin yliopiston Piirustussali, Yliopistonkatu 4, 7. krs

Ritsalens Konstens natt: teckna fäktare!

kl. 16:30–19:30
Helsingin yliopiston Piirustussali, Yliopistonkatu 4, 7. krs

Läs mer

Maaria Märkälä – den levande samtidskonstnärens färgglada liv

kl. 17:00–20:00
Kaapelitehdas, Tallberginkatu 1, B-rappu, 4. kerros
visuell konst

Maaria Märkälä – den levande samtidskonstnärens färgglada liv

kl. 17:00–20:00
Kaapelitehdas, Tallberginkatu 1, B-rappu, 4. kerros

Läs mer

Teckningstävling för skolelever

kl. 17:00–21:00
EU@OODI, Töölönlahdenkatu 4
deltaför barninomhusmulticulti

Teckningstävling för skolelever

kl. 17:00–21:00
EU@OODI, Töölönlahdenkatu 4

Läs mer

Helsinki Kameraklubb fotoutställning och fri porträttfotografering

kl. 17:00–21:00
Kaapelitehdas, Kameraseura Galleria West, Tallberginkatu 1, B-porras, 2. kerros
deltainomhusvisuell konst

Helsinki Kameraklubb fotoutställning och fri porträttfotografering

kl. 17:00–21:00
Kaapelitehdas, Kameraseura Galleria West, Tallberginkatu 1, B-porras, 2. kerros

Läs mer

Secrets of Salsa

kl. 17:30–18:30
Tanssikoulu Baila Baila, Eerikinkatu 27
dansdeltainomhusmulticultimusik

Secrets of Salsa

kl. 17:30–18:30
Tanssikoulu Baila Baila, Eerikinkatu 27

Läs mer

Fredpark

kl. 17:00–21:30
Dianapuisto, Erottajankatu 5
dansmusikperformanceutomhusvisuell konst

Fredpark

kl. 17:00–21:30
Dianapuisto, Erottajankatu 5

Läs mer

Björnpark cypher

kl. 17:00–19:00
Karhupuisto, Viides linja
musik

Björnpark cypher

kl. 17:00–19:00
Karhupuisto, Viides linja

Läs mer

Konstens natt på Nationalmuseum

kl. 18:00–22:00
Kansallismuseo, Mannerheimintie 34, 00100 Helsinki
deltaför barninomhusmulticultiutomhus

Konstens natt på Nationalmuseum

kl. 18:00–22:00
Kansallismuseo, Mannerheimintie 34, 00100 Helsinki

Läs mer

Artist Katariina Mansikkaniemi, ”Spår vi lämnar” foton och målningar

kl. 17:30–22:00
Galleria 4 - kuus, Uudenmaankatu 4-6 00120 Helsinki
andra programdeltainomhusvisuell konst

Artist Katariina Mansikkaniemi, ”Spår vi lämnar” foton och målningar

kl. 17:30–22:00
Galleria 4 - kuus, Uudenmaankatu 4-6 00120 Helsinki

Läs mer

Woman’ source of life

kl. 18:00–00:00
Kaapelitehdas kälyävät gallaria, Tallberginkatu 1C toinen kerros
multicultivisuell konst

Woman’ source of life

kl. 18:00–00:00
Kaapelitehdas kälyävät gallaria, Tallberginkatu 1C toinen kerros

Läs mer

Blow!

kl. 14:00–22:00
Kauppatori, Eteläranta, 00170 Helsinki
deltaför barnmusik

Blow!

kl. 14:00–22:00
Kauppatori, Eteläranta, 00170 Helsinki

Läs mer

Me muutumme siksi mitä rakastamme

kl. 18:00–20:00
Kallion kirjasto, Viides linja
andra programdeltainomhuslitteraturtalprogram

Me muutumme siksi mitä rakastamme

kl. 18:00–20:00
Kallion kirjasto, Viides linja

Läs mer

Konstens natt på Teatermuseet

kl. 17:00–21:00
Teatterimuseo, Tallberginkatu 1 G
dansdeltaför barninomhusteater

Konstens natt på Teatermuseet

kl. 17:00–21:00
Teatterimuseo, Tallberginkatu 1 G

Läs mer

Skicka ett brev till framtiden!

kl. 17:00–21:00
Töölönlahti

Skicka ett brev till framtiden!

kl. 17:00–21:00
Töölönlahti

Läs mer

Tommi Nordgren & Katja Juhola. Utställning + CallUs + performans

kl. 19:00–22:00
Galleria A2, Kasarmikatu 28 A 2, 00130 Helsinki
musikperformancevisuell konst

Tommi Nordgren & Katja Juhola. Utställning + CallUs + performans

kl. 19:00–22:00
Galleria A2, Kasarmikatu 28 A 2, 00130 Helsinki

Läs mer

De kungliga i Kannelmäki

kl. 17:00–19:00
Kanneltalo, Klaneettitie 5
cirkusdeltaför barnmusik

De kungliga i Kannelmäki

kl. 17:00–19:00
Kanneltalo, Klaneettitie 5

Läs mer

Karikatyr ritning

kl. 17:00–21:00
Päivälehden museo, Ludviginkatu 2-4
för barninomhusvisuell konst

Karikatyr ritning

kl. 17:00–21:00
Päivälehden museo, Ludviginkatu 2-4

Läs mer

Syvänmerensukeltaja: Juicen virsikirjan helmiä

kl. 19:00–20:00
Mikael Agricolan kirkko, Tehtaankatu 23
inomhusmusik

Syvänmerensukeltaja: Juicen virsikirjan helmiä

kl. 19:00–20:00
Mikael Agricolan kirkko, Tehtaankatu 23

Läs mer

Helsingfors Orgelsommars Körkavalkad

kl. 20:00–23:00
Helsingin Tuomiokirkko, Unioninkatu 29
för barninomhusmusik

Helsingfors Orgelsommars Körkavalkad

kl. 20:00–23:00
Helsingin Tuomiokirkko, Unioninkatu 29

Läs mer

Helsingfors Orgelsommars Orgelmaraton

kl. 19:00–00:00
Kallion kirkko, Itäinen papinkatu 2
inomhusmusik

Helsingfors Orgelsommars Orgelmaraton

kl. 19:00–00:00
Kallion kirkko, Itäinen papinkatu 2

Läs mer

Kortfilmer på Konstens natt

kl. 18:00–19:00
kl. 19:00–20:00
kl. 20:00–21:00
kl. 21:00–22:00
Kino K-13, Kanavakatu 12
filminomhus

Kortfilmer på Konstens natt

kl. 18:00–19:00
kl. 19:00–20:00
kl. 20:00–21:00
kl. 21:00–22:00
Kino K-13, Kanavakatu 12

Läs mer

Escape Room Helsinki Dörren är öppen

kl. 18:00–21:00
Escape Room Helsinki, Fredrikinkatu 34
andra programdeltainomhusperformance

Escape Room Helsinki Dörren är öppen

kl. 18:00–21:00
Escape Room Helsinki, Fredrikinkatu 34

Läs mer

ANSIKTSMÅLNING FÖR BARN

kl. 16:30–18:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2
andra programdeltaför barninomhusteater

ANSIKTSMÅLNING FÖR BARN

kl. 16:30–18:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2

Läs mer

KOSTYMPROVNING PÅ SVENSKA TEATERN

kl. 16:30–20:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2
andra programdeltainomhusmulticulti

KOSTYMPROVNING PÅ SVENSKA TEATERN

kl. 16:30–20:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2

Läs mer

SVENSKA TEATERNS SPELÅRSÖPPNING

kl. 18:00–19:00
kl. 20:00–21:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2

SVENSKA TEATERNS SPELÅRSÖPPNING

kl. 18:00–19:00
kl. 20:00–21:00
Svenska Teatern, Pohjoisesplanadi 2

Läs mer

Singa Open Air Karaoke

kl. 19:00–21:00
Musiikkitalon Puisto, Mannerheimintie 13
musik

Singa Open Air Karaoke

kl. 19:00–21:00
Musiikkitalon Puisto, Mannerheimintie 13

Läs mer

IT HAS BEEN 40 YEARS! TIME TO TALK ABOUT ALIEN

kl. 18:00–19:30
Fantasiapelit, Kaivopiha, Mannerheimintie 3, 00100
design & arkitekturfilminomhusmusiktalprogram

IT HAS BEEN 40 YEARS! TIME TO TALK ABOUT ALIEN

kl. 18:00–19:30
Fantasiapelit, Kaivopiha, Mannerheimintie 3, 00100

Läs mer

Jani – Nya vindrar II

kl. 17:30–20:00
Myyrmäen juna-asema, Myyrmäen juna-asema, 01600 Vantaa
deltamusikutomhus

Jani – Nya vindrar II

kl. 17:30–20:00
Myyrmäen juna-asema, Myyrmäen juna-asema, 01600 Vantaa

Läs mer

Konst hos Nouseva Aurinko

kl. 17:00–21:00
Nouseva Aurinko, Mäkelänkatu 16
andra programinomhusmat & dryckperformancetalprogram

Konst hos Nouseva Aurinko

kl. 17:00–21:00
Nouseva Aurinko, Mäkelänkatu 16

Läs mer

Zigenardans och -musik

kl. 18:00–19:00
Oodi, Maijansali, Töölönlahdenkatu 4

Zigenardans och -musik

kl. 18:00–19:00
Oodi, Maijansali, Töölönlahdenkatu 4

Läs mer

Tero Vaara

kl. 21:00–22:00
Koulupuistikko, Ratakatu 2
musikutomhus

Tero Vaara

kl. 21:00–22:00
Koulupuistikko, Ratakatu 2

Läs mer

Teurastamo Night Market

kl. 17:00–02:00
Teurastamo, Työpajankatu 2, 00580 Helsinki
andra programinomhusmat & dryckmusikutomhus

Teurastamo Night Market

kl. 17:00–02:00
Teurastamo, Työpajankatu 2, 00580 Helsinki

Läs mer

SIENI (AR/ES/CU/VE)

kl. 19:00–22:00
Musta Kissa Bar, Toinen Linja 15, 00530 Helsinki
mat & dryckmulticultimusikperformanceutomhus

SIENI (AR/ES/CU/VE)

kl. 19:00–22:00
Musta Kissa Bar, Toinen Linja 15, 00530 Helsinki

Läs mer

Kansalais- ja työväenopistot Taiteiden yössä

kl. 16:00–20:00
Lasipalatsin ja Forumin kulma, Mannerheimintie 22-24
andra programdansdeltamusikutomhus

Kansalais- ja työväenopistot Taiteiden yössä

kl. 16:00–20:00
Lasipalatsin ja Forumin kulma, Mannerheimintie 22-24

Läs mer

Lush – Badkonstens natt

kl. 10:00–00:00
Lush Mannerheimintie ja Citycenter, Kaivokatu 8
andra programdeltainomhusperformancevisuell konst

Lush – Badkonstens natt

kl. 10:00–00:00
Lush Mannerheimintie ja Citycenter, Kaivokatu 8

Läs mer

Taiteiden yön toiverunoilta

kl. 18:00–19:30
Lavaklubi, Läntinen Teatterikuja 1
inomhuslitteraturteater

Taiteiden yön toiverunoilta

kl. 18:00–19:30
Lavaklubi, Läntinen Teatterikuja 1

Läs mer

Sammansång

kl. 18:00–20:00
Yliopiston piha, Unioninkatu
musik

Sammansång

kl. 18:00–20:00
Yliopiston piha, Unioninkatu

Läs mer

Sammansång

kl. 18:00–20:00
Yliopiston piha, Unioninkatu
musik

Sammansång

kl. 18:00–20:00
Yliopiston piha, Unioninkatu

Läs mer

workshop tryck på disktrasor

kl. 17:00–20:00
Stoa

Bokens natt

kl. 15:30–23:00
Akateeminen Kirjakauppa, Keskuskatu 1
för barninomhuslitteraturmusikvisuell konst

Bokens natt

kl. 15:30–23:00
Akateeminen Kirjakauppa, Keskuskatu 1

Läs mer

Karjalatalon Taiteiden yö

kl. 17:00–19:00
Karjalatalo, Käpylänkuja 1
andra programdeltaför barninomhusmat & dryck

Karjalatalon Taiteiden yö

kl. 17:00–19:00
Karjalatalo, Käpylänkuja 1

Läs mer

Major Big Band feat. Apa & Erika Niemelä / Palmi

kl. 18:30–22:30
Helsingin vapaaseurakunta, Annankatu 1

Major Big Band feat. Apa & Erika Niemelä / Palmi

kl. 18:30–22:30
Helsingin vapaaseurakunta, Annankatu 1

Läs mer

Lilla AmsterDam spelas

kl. 16:00–23:30
Ravintolalaiva Flying Dutch, Pitkänsillanranta Hakaniemi
musik

Lilla AmsterDam spelas

kl. 16:00–23:30
Ravintolalaiva Flying Dutch, Pitkänsillanranta Hakaniemi

Läs mer

ARCHITECTS OF AIR: ARBORIA

kl. 11:00–18:00
Kansalaistori
design & arkitekturför barninstallationutomhus

ARCHITECTS OF AIR: ARBORIA

kl. 11:00–18:00
Kansalaistori

Läs mer

ROBOTKÖREN

kl. 16:00–19:30
Senatstorget
deltainstallationmusikperformance

ROBOTKÖREN

kl. 16:00–19:30
Senatstorget

Läs mer